Reklama kontekstowa 2010
2011-04-13 12:59
Reklama kontekstowa w SEM i w reklamie online © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Reklama kontekstowa 2012
fot. mat. prasowe
Reklama kontekstowa w SEM i w reklamie online
Optymizmem napawają oczekiwania plannerów odnośnie wydatków na reklamę kontekstową w 2011. Co piąta agencja planuje zwiększyć nakłady na ten kanał komunikacji o przynajmniej 30%, zaś łącznie 67% klientów agencyjnych chce wydawać w bieżącym roku więcej na reklamę kontekstową. Po uśrednieniu, deklarowany wzrost budżetów na 2011 wynosi 20,56%.
Z raportu wynika, że najczęściej wybieraną siecią jest Google Display Network. W przeciwieństwie jednak do reklamy w wynikach wyszukiwania, nie ma znaczących dysproporcji udziału pomiędzy Google a kolejnymi sieciami reklamy kontekstowej. 90% agencji i domów mediowych emituje kampanie w sieci Adkontekst, 79% w BusinessClick, a 55% w SmartContext. Tak wysoka konkurencja 4 podmiotów o agencyjne budżety z pewnością przyczynia się do coraz bogatszej oferty i podniesienia poziomu usług oferowanych przez najlepsze polskie sieci.
fot. mat. prasowe
Miejsca realizacji kampanii reklamowych w 2010 roku
Bogatą ofertę potwierdzają respondenci z agencji i domów mediowych, którzy wskazują na szerokie zastosowanie produktów w planowanych kampaniach. Dotyczy to zwłaszcza form tekstowych, tekstowo-graficznych, w tym statycznych grafik, które równocześnie wykorzystywane były praktycznie w każdej kampanii. Swoją pozycję ugruntowały też formy typu Flash, z których korzysta już 85% agencji.
Autorzy raportu podają, że największą dynamiką wzrostu w porównaniu z poprzednim rokiem charakteryzowały się reklama intekstowa oraz reklamy video. Formy intekstowe, obecne na coraz większej ilości renomowanych serwisów (vide OnetIntext), wybierane są już przez 78% agencji, co oznacza wzrost o blisko 30%.
Jeszcze szybciej reklamodawcy przekonali się do reklam wideo – odsetek agencji, które wykorzystały tę formę reklamy kontekstowej w stosunku do minionego roku wzrósł dwukrotnie.
W porównaniu do 2009 kampanie brandingowe zyskały większe uznanie media plannerów. Odsetek respondentów wskazujący na realizację celów zasięgowych oraz direct response utrzymał się na tym samym poziomie. Znamiennym pozostaje fakt, że kampanie w sieciach kontekstowych praktycznie na stałe weszły do mediaplanów internetowych, niezależnie od tego czy reklamodawca stawiał kampanii cele zasięgowe, brandingowe czy direct response.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl