Ewolucja spamu 2010
2011-04-13 11:55
Przeczytaj także: Spam w II 2011 r.
Na drugim miejscu znalazł się Trojan-Downloader.JS.Pegel.g, który prowadził w czerwcowym rankingu. Programy z tej rodziny to strony HTML zawierające JavaScript. Po otwarciu zainfekowanej strony w przeglądarce trojan próbuje odszyfrować i wykonać swój kod. Jednocześnie użytkownik jest przekierowywany na zainfekowaną exploitami stronę internetową, z której na jego komputer mogą zostać pobrane szkodliwe programy za pośrednictwem luk w zabezpieczeniach przeglądarki.
Czwarte i piąte miejsca w rankingu należały do rodziny Krap. Krap.an i Krap.x są wykorzystywane głównie do kompresowania Zbota, FraudTools oraz Iksmasa, natomiast Trojan.win32.pakes.Katusha.o – program pakujący, który zajmuje 9 miejsce w rankingu - może zawierać fałszywe oprogramowanie antywirusowe lub Zbota.
Ponad 15 proc. wszystkich obiektów wykrytych przez moduł Ochrona poczty w 2010 roku to zagrożenia zero-day.
Stany Zjednoczone znalazły się na czele listy krajów, w których rozwiązania do ochrony poczty najczęściej wykrywały szkodliwe oprogramowanie. Za nimi uplasowały się Niemcy, Wielka Brytania oraz Japonia. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwa państwa europejskie – Francja i Hiszpania.
fot. mat. prasowe
10 państw, w których moduł Ochrona poczty najczęściej wykrywał szkodliwe oprogramowanie w 2010 roku
10 państw, w których moduł Ochrona poczty najczęściej wykrywał szkodliwe oprogramowanie w 2010 roku
Powyższy diagram pokazuje, że w 2010 roku oszuści znów atakowali przede wszystkim kraje rozwinięte. Wynika to z tego, że dane uwierzytelniające użytkowników z tych krajów są szczególnie atrakcyjne dla cyberprzestępców.
Jednak pod koniec roku oszuści zaczęli rozsyłać spam do krajów rozwijających się, najprawdopodobniej na skutek udanej kampanii antybotnetowej prowadzonej w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz w innych państwach Europy Zachodniej. Zamknięcie centrów kontroli popularnej sieci komputerów zombie oraz intensywne działania organów dochodzeniowych spowodowały, że cyberprzestępcy próbowali umieścić swoje botnety tam, gdzie przepisy prawne są mniej restrykcyjne. W listopadzie najwięcej szkodliwego oprogramowania wykryto w Rosji, Indiach oraz Wietnamie. Najpopularniejszymi szkodliwymi załącznikami wysyłanymi do tych krajów były różne warianty Zbota oraz trojany downloadery z rodziny Oficla, które pobierają boty na komputery użytkowników.
![Spam w Polsce: głównie krajowy [© adimas - Fotolia.com] Spam w Polsce: głównie krajowy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ilosc-spamu/Spam-w-Polsce-glownie-krajowy-150273-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl