Ewolucja spamu 2010
2011-04-13 11:55
Przeczytaj także: Spam w II 2011 r.
W październiku organy ścigania zainteresowały się programami partnerskimi wyspecjalizowanymi w rozsyłaniu spamu farmaceutycznego. W pierwszym dniu miesiąca został zamknięty Spamlt, jeden z największych na świecie programów partnerskich oferujących medykamenty. Z kolei pod koniec miesiąca władze moskiewskie wszczęły dochodzenie przeciwko dyrektorowi generalnemu Despmedia, Igorowi Gusewowi. Postawiono mu zarzuty sprzedaży podrabianych produktów farmaceutycznych, łącznie z Vagrą, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz innych państwach. Medykament był reklamowany poprzez wiadomości spamowe rozsyłane za pośrednictwem programu partnerskiego Glavmed.com i, według niektórych ekspertów, Spamlt stanowił część Glavmed.com.
W Rosji nie obowiązuje żadna ustawa regulująca dystrybucję spamu, nie przyjęto nawet prawnej definicji spamu. Dlatego sprawa przeciwko Igorowi Gusewowi została wszczęta na podstawie artykułu 171, klauzuli 2 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej (nielegalna działalność w połączeniu z generowaniem dochodów na szczególnie dużą skalę). Z danych uzyskanych przez organy dochodzeniowe wynika, że obroty Glavmed.com na przestrzeni ostatnich trzech i pół roku mogły sięgać nawet 120 milionów dolarów.
Na początku grudnia w Los Angeles aresztowano Olega Nikolajenkę. Meżczyzna został oskarżony o dystrybucję spamu za pośrednictwem centrów kontroli botnetu Mega-D, które zostały zamknięte w listopadzie 2009 roku. Przed organami ścigania wsypał go Australijczyk Lance Atkinson, jeden ze współautorów Affkinga (programu partnerskiego oferującego fałszywe zegarki Rolex oraz podrabiane medykamenty), skazany w grudniu zeszłego roku. Powszechnie sądzi się, że po zamknięciu centrów kontroli botnetu Mega-D oraz programu Affking Nikolajenko nadal rozprzestrzeniał spam jako aktywny uczestnik programu partnerskiego Spamlt. Jednak on sam zaprzecza, że robił coś złego.
Zachęcona licznymi aresztowaniami w związku z rozprzestrzenianiem spamu, rosyjska Duma, czyli niższa izba rosyjskiego parlamentu, wraz z Rosyjskim Stowarzyszeniem ds. Komunikacji Elektronicznej wprowadziła zmiany do Federalnej ustawy o ochronie danych, w której między innymi podano definicję spamu oraz uznano dystrybucję spamu jako przestępstwo. To nie pierwszy raz, gdy taka inicjatywa została przedłożona Dumie.
Już w 2004 roku szykowano plany zmiany odpowiedniej ustawy oraz ustanowienia odpowiedzialności karnej za wysyłanie niechcianych wiadomości e-mail. Mamy nadzieję, że tym razem sprawa zostanie doprowadzona do końca. Jak dotąd nie podano ani daty wprowadzenia w życie zmienionej ustawy, ani wersji końcowej tych inicjatyw. Przedstawiciele stowarzyszenia twierdzą, że obecnie nie pracują nad żadnymi konkretnymi poprawkami do ustaw, ale rozwijają dodatki do kodeksu postępowania dotyczącego aktywności zawodowej w Internecie.
Dynamika rozwoju spamu
Wszystkie wymienione wyżej wydarzenia – zamknięcie centrów kontroli botnetu, zlikwidowanie programu partnerskiego Spamlt oraz wszczęcie postępowania karnego przeciwko spamerom – wpłynęły na strukturę i charakterystykę spamu w ruchu pocztowym: spadła liczba niechcianych wiadomości e-mail oraz zmieniła się lista najpopularniejszych źródeł spamu.
![Spam w Polsce: głównie krajowy [© adimas - Fotolia.com] Spam w Polsce: głównie krajowy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ilosc-spamu/Spam-w-Polsce-glownie-krajowy-150273-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl