Ewolucja spamu 2010
2011-04-13 11:55
Przeczytaj także: Spam w II 2011 r.
Pojawiły się również wiadomości wykorzystujące metody socjotechniki. Na przykład, użytkownik dostawał e-mail z informacją o dokonanym przez siebie zakupie oraz odsyłaczem, po kliknięciu którego mógł przejrzeć dane dotyczące transakcji:
fot. mat. prasowe
Wiadomość spamowa wykorzystująca metody socjotechniki
Wiadomość spamowa wykorzystująca metody socjotechniki
Wszystkie odsyłacze w tej wiadomości prowadziły do jednej zainfekowanej strony.
W analizowanym okresie odnotowaliśmy również ataki ukierunkowane. Poniżej e-mail wysłany do osoby z adresem firmy Kaspersky Lab:
fot. mat. prasowe
Ukierunkowana wiadomość spamowa
Ukierunkowana wiadomość spamowa
Jest to fałszywe powiadomienie pochodzące rzekomo od naszego działu pomocy technicznej, w którym użytkownik jest proszony o potwierdzenie prośby o zmianę hasła albo o unieważnienie jej. Adres w polu Od jest prawdziwym adresem działu pomocy technicznej. To oznacza, że autorzy e-maili ręcznie lub za pomocą bota wyszukali rzeczywisty adres działu pomocy technicznej Kaspersky Lab i zamieścili go w polu Od, aby dodać wiarygodności swojej wiadomości. Tak jak w poprzednich przykładach, wszystkie odsyłacze prowadziły do tej samej strony.
Szkodliwe oprogramowanie w ruchu pocztowym
W 2010 roku szkodliwe pliki zostały zidentyfikowane w 2,2 proc. wszystkich wiadomości e-mail, co stanowi wzrost o 2,6 punktów procentowych w stosunku do 2009 roku, w którym szkodliwe pliki zostały wykryte zaledwie w 0,85 proc. całego ruchu pocztowego.
Za duży odsetek szkodliwego spamu odnotowany pod koniec roku odpowiadał w większości wzrost liczby szkodliwych ataków odnotowanych latem i na początku jesieni. Liczba tych ataków osiągnęła punkt krytyczny w sierpniu.
fot. mat. prasowe
Odsetek wiadomości spamowych ze szkodliwymi załącznikami w 2010 r.
Odsetek wiadomości spamowych ze szkodliwymi załącznikami w 2010 r.
Jak widać na diagramie, udział spamu zawierającego szkodliwe załączniki zaczął zwiększać się w maju, a w czerwcu osiągnął stosunkowo wysoki poziom – średnia dla miesiąca wynosiła 2,7 proc.
![Spam w Polsce: głównie krajowy [© adimas - Fotolia.com] Spam w Polsce: głównie krajowy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ilosc-spamu/Spam-w-Polsce-glownie-krajowy-150273-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl