Jakie świadczenia pozapłacowe wybierają pracownicy?
2011-04-14 09:52
Przeczytaj także: Świadczenia dodatkowe w 2012 roku
Pracownicy doceniają świadczenia
Wyniki Badania Najlepsi Pracodawcy 2010 pokazały, że nakłady na świadczenia pozapłacowe u Najlepszych Pracodawców przewyższają prawie dwukrotnie nakłady na świadczenia średnio w Polsce. Co istotne, za zwiększonymi inwestycjami w świadczenia idzie wzrost satysfakcji pracowników, aczkolwiek nieproporcjonalnie.
- Należy pamiętać, że aby zbudować satysfakcję i przywiązanie pracowników do firmy nie wystarczy jedynie zwiększać budżety na świadczenia pozapłacowe. Muszą one być bowiem odpowiednio dopasowane do demograficznego przekroju pracowników, a tym samym - do ich potrzeb i preferencji. Muszą także być adekwatne zarówno do polityki wynagrodzeń, jak i kultury organizacyjnej firmy. Tylko wtedy mogą skutecznie realizować różne dodatkowe funkcje, np. jako narzędzie wspierające działania z zakresu Employer Brandingu.
Wskaźnik satysfakcji ze świadczeń pozapłacowych wyraźnie pokazuje, jak zmienia się świadomość pracowników z posiadania dodatkowych benefitów, jakie daje pracodawca. Świadczenia z pewnością stały się już też powszechnym narzędziem konkurowania o pracowników na rynku zarówno przy pozyskiwaniu nowych jak i zatrzymywaniu w firmie najlepszych. Odpowiednio zbudowany pakiet świadczeń pozapłacowych z pewnością może być dla pracodawcy narzędziem motywacyjnym i wpierającym strategie HR – mówi Magdalena Czerwińska, Lider Oferty Świadczeń Pracowniczych w Aon Hewitt.
fot. mat. prasowe
Koszt świadczeń na pracownika i satysfakcja z pracy
Koszt świadczeń na pracownika i satysfakcja z pracy
Informacje o badaniu
Analiza europejskich tendencji została przygotowana na podstawie badania Aon Hewitt – European Employeee Benefits Benchmark Survey (EEBB) 2010, które bazuje na odpowiedzi 7500 pracowników z takich krajów, jak: Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Irlandia, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania. Analiza tendencji na polskim rynku została przygotowana na podstawie wyników Badania Najlepsi Pracodawcy 2010.
![4-dniowy tydzień pracy? 65% polskich pracowników jest na tak [© kp yamu Jayanath z Pixabay] 4-dniowy tydzień pracy? 65% polskich pracowników jest na tak](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/4-dniowy-tydzien-pracy-65-polskich-pracownikow-jest-na-tak-262936-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl