Polscy studenci a pierwsza praca
2011-04-16 00:11
Ocena przygotowania studentów przez uczelnie wyższe do przyszłych obowiązków zawodowych/do procesu p © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polscy studenci a kariera w finansach
fot. mat. prasowe
Ocena przygotowania studentów przez uczelnie wyższe do przyszłych obowiązków zawodowych/do procesu p
„Wyniki te wskazują na konieczność przeprowadzenia głębokich zmian w systemie szkolnictwa wyższego i programach kształcenia w szkołach wyższych regionu. Niezadowolenie wyrażane przez znaczącą większość studentów i to w całym regionie, jest niepokojącym zjawiskiem. Jest to jedno z ważniejszych wyzwań, jakie stoją przed krajami Europy Środkowej. Pozytywnie można odebrać gotowość i motywację studentów do rozwoju praktycznych umiejętności również poza murami uczelni” – mówi dr Tomasz Rostkowski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Katedra Rozwoju Kapitału Ludzkiego.
Wyniki badania pokazują również, że studenci zdają sobie sprawę, że bez wcześniejszego doświadczenia zawodowego mają niewielkie szanse na zdobycie pracy. Uważa tak średnio aż 81% ankietowanych. W tym kontekście pozytywnie wyróżniają się Polacy, z których ośmiu na dziesięciu badanych zdobyło już w trakcie studiów doświadczenie zawodowe poprzez praktyki, pracę lub własną działalność gospodarczą (wobec średnio 56% w pozostałych krajach). Istotnym elementem przygotowania do przyszłej pracy są praktyki w kraju, co zauważa 91% pytanych w Europie Środkowej. Jednak odbywa je jedynie średnio 63% respondentów w regionie. Większa dysproporcja występuje w przypadku staży zagranicznych – są one ważne dla 88% badanych, ale zaledwie 7% z nich miało okazję wziąć w nich udział.
fot. mat. prasowe
Zdobyte doświadczenie i ocena jego przydatności w poszukiwaniu pracy; źródło Deloitte Polska 2011
Według Deloitte, mniej liczne angażowanie się studentów z niektórych krajów Europy Środkowej w praktyki i staże wynika nie tyle z braku potrzeby takich doświadczeń, co raczej z niskiej podaży miejsc stażowych na małych rynkach. Stąd 46% Słowaków i tyle samo Litwinów uważa, że ilość praktyk i staży w ich krajach nie jest wystarczająca. Podobnego zdania jest około 35% Czechów i Łotyszy, ale jedynie 21% Polaków.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl