Rynek pracy w UE a polscy specjaliści
2011-04-22 10:31
Przeczytaj także: Otwarcie granic a emigracja zarobkowa
Brak znajomości języka niemieckiego nie studzi jednak oczekiwań finansowych: miesięczna pensja netto na poziomie minimum 15tys. PLN skusiłaby 36,6% badanych osób do wyjazdu, a wynagrodzenie pomiędzy 12-15tys. PLN 31,7% badanych. Pracownicy, którzy nie znają języka niemieckiego bądź dopiero zaczynają się go uczyć także chcą zarabiać około 12-15tys. PLN netto miesięcznie. Jak mówi jeden z ankietowanych menedżerów: „Zdaję sobie sprawę, że moja znajomość języka obcego jest na średnim poziomie. W związku z tym dopuszczam ewentualność pracy za niższe wynagrodzenie na przykład 2 000 EUR (czyli 8 000PLN) miesięcznie przez okres np. 3 miesięcy zanim porządnie nie podszlifuję języka”.
fot. mat. prasowe
W jakim obszarze będzie Pani/Pan poszukiwać pracy?
Wyjadą inżynierzy, informatycy i budowlańcy
Wśród badanych, nowych wyzwań w Niemczech poszukiwać będą przede wszystkim specjaliści (69,1%), menedżerowie (45,6%) i dyrektorzy (18,8%). Co dziewiąty badany deklarujący chęć wyjazdu to członek zarządu (12,6%). Wyniki badania wskazują, iż najbardziej skłonni do emigracji będą pracownicy szukający posady w obszarze inżynieria i ekologia (31,1%), informatyka i telekomunikacja (25,2%), produkcja (23,3%) czy budownictwo (18,5%), Najmniej zainteresowani wyjazdem za zachodnią granicę są farmaceuci, pracownicy służby zdrowia, eksperci ds. nieruchomości czy architekci.
Przegląd w poszczególnych województwach
Badaniem zostało objętych ok. 9,5 tys. osób – ankietowani planujący wyjazd do pracy w Niemczech to osoby mieszkające na terenie województwa dolnośląskiego (30,6%), mazowieckiego (18,1%), pomorskiego (9,7%), małopolskiego (9%), wielkopolskiego (8,3%) oraz śląskiego (7,6%). „Z badania wyłania się jasny obraz specjalistów i menedżerów chcących podjąć zatrudnienie za zachodnią granicą - są to przede wszystkim doświadczeni i wykształceni eksperci, z większych ośrodków miejskich lub województw ościennych, z ambicjami zawodowymi i wysokimi oczekiwaniami finansowymi” konkluduje Michał Młynarczyk.
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl