4 lata przygotowań do Euro 2012
2011-04-22 12:20
Przeczytaj także: Przygotowania do Euro 2012 - podsumowanie 2010
Bezpieczeństwo w trakcie Euro 2012
W 2007 roku Polska nie była przygotowana do organizacji tak dużej imprezy masowej, jak Euro 2012, pod względem zapewnienia bezpieczeństwa. Nigdy wcześniej nasz kraj nie przyjął w ciągu 3 tygodni tak dużej liczby osób z zagranicy, jakiej spodziewamy się w 2012 roku i nie musiał zapewnić maksymalnego poziomu bezpieczeństwa jednocześnie w 4 dużych miastach, na granicach, lotniskach, w przestrzeni powietrznej oraz w skali całego kraju. Skalę wyzwania powiększa dodatkowo konieczność bardzo ścisłej współpracy z Ukrainą oraz ze służbami z ponad 50 krajów, z których turyści mogą odwiedzić Polskę w trakcie Turnieju.
Już w 2007 roku wiadomo było, że przygotowania w obszarze bezpieczeństwa są jednym z najważniejszych elementów Mistrzostw i priorytetem organizacyjnym dla spółki PL.2012 oraz jej partnerów. Do najważniejszych kamieni milowych w tym obszarze przygotowań kraju zaliczyć należy powołanie przez Premiera RP w maju 2010 Komitetu ds. Bezpieczeństwa UEFA EURO 2012. Na jego czele stoi podsekretarz stanu w MSWiA generał Adam Rapacki. Funkcję pełnomocnika przewodniczącego Komitetu pełni Tadeusz Zygmunt, Koordynator Krajowy ds. Bezpieczeństwa w spółce PL.2012. Komitet skupia ponad 30 instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne oraz podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas meczów na stadionach. Jednym z najważniejszych zadań, które zostały zrealizowane w ramach prac Komitetu, było opracowanie Zintegrowanej Koncepcji Bezpieczeństwa, określającej wszystkie obszary, zakres odpowiedzialności oraz działania poszczególnych podmiotów w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa podczas Turnieju. Dziś Polskie przygotowania do Euro 2012 to ponad 150 projektów i ponad 3500 zadań do realizacji w 15 kluczowych obszarach.
Obecnie do uzgodnień międzyresortowych przekazany został projekt Ustawy o zapewnieniu bezpieczeństwa w związku z organizacją Turnieju Finałowego UEFA EURO 2012. Projekt przewiduje wprowadzenie szeregu rozwiązań wpływających na podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas samego Turnieju, ale także podczas imprez masowych po zakończeniu Mistrzostw.
W zakresie bezpieczeństwa ważna jest także współpraca polsko – ukraińska. Przygotowywane są projekty wspólnych odpraw granicznych i celnych Polski oraz Ukrainy, dokonywanych w jednym miejscu po stronie polskiej oraz wprowadzenie tzw. pasów Euro 2012 – dodatkowych pasów ruchu dla kibiców. Dzięki tym rozwiązaniom kibice będą odprawiani podczas Turnieju znacznie szybciej – czas oczekiwania na przejściach granicznych Polski i Ukrainy skróci się w przypadku aut osobowych i autobusów z obecnych 4 – 5 godzin do ok. 1,5 godziny.
Opieka medyczna
Od kwietnia 2007 roku trwają prace zmierzające do odpowiedniego przygotowania systemu opieki medycznej do Euro 2012. Jeszcze 4 lata temu Polska nie była w stanie spełnić najwyższych światowych standardów w zakresie zabezpieczenia medycznego stadionów, czy lotnisk podczas trzeciej co do wielkości imprezy sportowej na świecie. Tymczasem odpowiednie przygotowanie oraz organizacja systemu opieki medycznej i ratownictwa podczas UEFA EURO 2012 w Polsce będzie miało nie tylko kluczowy wpływ na bezpieczeństwo medyczne i komfort wszystkich uczestników i kibiców Turnieju, ale również na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej.
![EURO 2012: nie wykorzystamy szans? [© Syda Productions - Fotolia.com] EURO 2012: nie wykorzystamy szans?](https://s3.egospodarka.pl/grafika/inwestycje/EURO-2012-nie-wykorzystamy-szans-d8i3B3.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl