Koniunktura przemysłowa IV 2011
2011-04-22 12:36
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2011
4. Usługi
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 35 (przed miesiącem plus 30). Poprawę koniunktury odnotowuje 40% badanych firm, a jej pogorszenie 5% (w marcu odpowiednio 37% i 7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja w tym zakresie nie ulega zmianie. Odnotowywany jest szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżącego popytu i sprzedaży, bardziej korzystnie jest oceniana aktualna sytuacja finansowa. Również prognozy w tym zakresie są bardziej optymistyczne. Dyrektorzy jedno-stek sygnalizują wolniejszy niż w marcu wzrost bieżących cen, ale jednocześnie przewidują, ze ceny będą rosnąć szybciej niż prognozowano przed miesiącem. Liczba zatrudnionych pracowników może rosnąć szybciej niż przewidywano w marcu. W kwietniu spośród badanych przedsiębiorstw 0,3% (przed rokiem 2,4%) deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (78% w kwietniu br., 79% przed rokiem) oraz z konkurencją firm zagranicznych (54% w kwietniu br., 44% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu).
fot. mat. prasowe
Koniunktura: zakwaterowanie/usługi gastronomiczne/transport i gospodarka magazynowa
Koniunktura: zakwaterowanie/usługi gastronomiczne/transport i gospodarka magazynowa
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 15 (w marcu plus 17). Poprawę koniunktury odnotowuje 21% badanych firm, a jej po-gorszenie 6% (w marcu odpowiednio 22% i 5%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy odnotowują niewielki wzrost bieżącego popytu, sprzedaży usług oraz poprawę sytuacji finansowej. Również prognozy w tym zakresie są korzystne. Dyrektorzy jedno-stek zgłaszają utrzymywanie się spadku bieżących cen, a na następne miesiące przewidują ich nieznaczny wzrost. Liczba zatrudnionych pracowników może rosnąć nieco szybciej niż się tego spodziewano w marcu. W kwietniu 9,0% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 3,6%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (50% w kwietniu br., 43% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (48% w kwietniu br., 56% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w stosunku do kwietnia 2010 r. spadło w największym stopniu). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 31% do 39%).
fot. mat. prasowe
Koniunktura: działalność finansowa i ubezpieczeniowa/informacja i komunikacja
Koniunktura: działalność finansowa i ubezpieczeniowa/informacja i komunikacja
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 6 (w marcu 0). Poprawę koniunktury odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie 17% (w marcu odpowiednio po 18%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z lepszych niż przed miesiącem zarówno ocen bieżących jak i przewidywań dotyczących popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Sygnalizowany jest szybszy niż w marcu wzrost bieżących i przyszłych cen usług. W tej grupie jednostek usługowych można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl