Tydzień 45/2002 (04-10.11.2002)
2002-11-11 08:16
- PKB w USA wzrósł w III kwartale 2002 roku o 3,1%.
- Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w USA w ubiegłym tygodniu o 4% (o 16.000 do 410.000).
- Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych zgłosiła zastrzeżenia do działalności GOLDMAN SACHS GROUP i JP MORGAN. Podejrzewa je o udział w manipulacjach na rynku akcji i nieprawidłowości w handlu papierami wartościowymi.
- GM Daewoo Auto & Technology - joint venture GM i Daewoo Motor, planuje produkcję nowego modelu samochodu - lacetti. Roczna produkcja wyniosłaby 128.000 sztuk. Inauguracja sprzedaży w przyszłym miesiącu.
- Chiny otwierają dla zagranicznych inwestorów rynek finansowy wart 500 mld dolarów. Tzw. wykwalifikowani inwestorzy instytucjonalni będą mogli kupować papiery wartościowe największych chińskich przedsiębiorstw.
- McDonald's zapowiedział zamknięcie 175 restauracji na całym świecie. Zyski firmy na koniec 2002 roku wyniosą 350 mln dol. zamiast przewidzianych 425 mln dol.
- Koncern medialny Walt Disney Co. wykazał w trzecim kwartale roku 18% wzrost zysków. Zysk netto w trzecim kwartale wyniósł 222 mln dol. (przed rokiem - 188 mln dol.). Przychody wzrosły w tym czasie o 0,9 mld dol. do 6,7 mld dol.
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
Szwajcarsko-szwedzki, światowy koncern przemysłowy ABB jest kolejnym potentatem, który stanął na krawędzi bankructwa. By go uniknąć musi ograniczyć koszty swego funkcjonowania, aż o 800 mln USD. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez zwolnienia kolejnych 20 tysięcy pracowników Firma ratując się zwolniła już 12 tysięcy pracowników i sprzedała kilka filii ( w tym ostatnio swój dział usług finansowych). Mimo to w III kwartale GRUPA ABB poniosła straty rzędy 180 mln USD. Dla uratowania koncernu przewiduje się w najbliższym czasie sprzedaż kolejną firmę OIL, GAS & PETROCHEMICA.
Zadłużenie ABB przekroczyło w ostatnim kwartale 5,5 mld USD. Moody's obniżyła notowania zobowiązań finansowych GRUPY prawie do poziomu "junk bonds", czyli papierów nie posiadających już prawie żadnej wartości.
Obecnie dodatkowym problemem koncernu jest jego amerykańska filia - COMBUSTION ENGINEERING. Przeciwko niej w sądach rozpatruje się ponad 100 tys pozwów za stosowanie przez firmę azbestu w latach 70 (chociaż wtedy firma ta nie była jeszcze częścią ABB). Z tego tytułu wypłacono już 865 mln USD, a przewiduje się dalsze odszkodowania w wysokości 812mln USD. Nie wiadomo, czy upadłość firmy rozwiąże problem roszczeń rozpatrywanych obecnie przez sądy.
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy