UKE a rynek telekomunikacyjny 2006-2011
2011-04-30 00:11
Przeczytaj także: Firmy a rynek telekomunikacyjny 2010
Dzięki temu operator otrzymuje większą pewność rentowności inwestycji związanych z modernizacją i budową nowej sieci, która podlega obowiązkowemu udostępnieniu. Rozpoczęto także konsultacje regulacji rynku hurtowego dostępu szerokopasmowego typu BSA (rynek 5), zawierającej zbliżone rozwiązania, umożliwiające opłacalne inwestycje w NGA.
2.3. Prace nad funkcjonalną separacją i Porozumienie TP-UKE
Problemy kooperacji TP z operatorami alternatywnymi skłoniły Regulatora do podjęcia w 2008 r. prac nad nałożeniem na TP nowego środka regulacyjnego w postaci rozdziału funkcjonalnego. Zaowocowało to zmianą podejścia TP do działań regulatora i współpracy z operatorami.
W wyniku uprzednich negocjacji i uzgodnień, Prezes UKE odstąpił warunkowo od rozdziału funkcjonalnego. W październiku 2009 r. podpisane zostało Porozumienie TP - UKE. Operator zadeklarował gotowość podjęcia działań poprawiających współpracę z konkurentami, zobowiązał się do prawidłowego wykonywania nałożonych na niego obowiązków regulacyjnych i równego traktowania wszystkich uczestników rynku.
2.4. Telefonia ruchoma – działania regulacyjne na rynku hurtowym
Wejście nowych operatorów
Z danych UKE wynika, że w 2005 r. na polskim rynku telefonii ruchomej działało zaledwie trzech operatorów; penetracja usługami znajdowała się poniżej średniej europejskiej a koszty korzystania z telefonii mobilnej były jednymi z najwyższych we Wspólnocie. Celem Prezesa UKE było zwiększenie dostępności usług telefonii ruchomej i obniżenie kosztów korzystania z nich, a także wzrost penetracji rynku m. in. Poprzez wprowadzenie nowych przedsiębiorców, w tym operatorów sieci wirtualnych (MVNO). Jednakże, wskutek negatywnego stanowiska Komisji Europejskiej do prób regulacji rynku 15, w Polsce, jak i w innych krajach Wspólnoty, operatorzy MVNO nie zdobyli konkurencyjnej pozycji (niewiele ponad 230 tys. użytkowników w Polsce na koniec I poł. 2010 r.). Wysoka penetracja oraz formalno-techniczna zależność od MNO sprawia, że sieci wirtualne oferują usługi prawie wyłącznie niszowym segmentom klientów docelowych.
Pomimo słabszego niż oczekiwany rozwoju MVNO, w ciągu ostatnich pięciu lat segment telefonii ruchomej rozwijał się, czego dowodem jest bilans 21 podmiotów, w tym czterech nowych operatorów w pełni infrastrukturalnych (P4, Centernet, Mobyland, Aero 2).
Obniżka MTR
Działania regulacyjne Prezes UKE rozpoczął już w 2006 r., kiedy zależna od okresu taryfikacyjnego stawka kształtowała się na jednym z najwyższych w UE poziomie (0,65 zł/min). Warto zauważyć, że od 2009 r. MTR, z wartością 16,77 gr/min (ok. 4 eurocenty/min) znajduje się wśród najniższych stawek Wspólnoty. Planowana na 2011 r. stawka 9,66 gr/min, która zacznie obowiązywać, o ile nie dojdzie w maju do podpisania decyzji w sprawie ustalenia stawek MTR na poziomie modyfikowanym deklaracjami inwestycyjnymi operatorów komórkowych, także należy do najniższych stawek planowanych w Europie na drugą połowę 2011 r.
Obniżka opłat za zakańczanie SMS
W efekcie podjętych przez Prezesa UKE regulacji rynku zakańczania krótkich wiadomości tekstowych (SMS) operatorzy komórkowi zawarli dobrowolne porozumienia – aneksy do obowiązujących umów. Dzięki tym uzgodnieniom od stycznia 2011 r. obniżone zostały opłaty za zakańczanie SMS z 15 gr do 8 gr za wiadomość. W każdym kolejnym półroczu stawka będzie spadała o 1 gr, aby w lipcu 2012 osiągnąć poziom 5 gr za wiadomość.
3. Rynek telekomunikacyjny – stan obecny
W przypadku każdego przedsięwzięcia biznesowego, a za takie można niewątpliwie uznać dokonywanie zmian na rynku telekomunikacyjnym, główne wskaźniki sukcesu są najlepiej odzwierciedlone przez wartości liczbowe.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl