eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyAgencje zatrudnienia a otwarcie rynku pracy w Niemczech

Agencje zatrudnienia a otwarcie rynku pracy w Niemczech

2011-04-27 10:10

Przeczytaj także: Rynek pracy w Niemczech potrzebuje specjalistów


Za Odrą boją się konkurencji

fot. mat. prasowe

Stopa bezrobocia i wolne miejsca pracy XII 2010

Stopa bezrobocia i wolne miejsca pracy XII 2010

Napływający imigranci z postkomunistycznych krajów Europy Centralnej i Wschodniej mogą poprawić koniunkturę niemiecką i odmłodzić społeczeństwo, ale… jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut GfK, blisko dwie trzecie Niemców obawia się otwarcia rynku pracy i konkurencji ze strony pracowników ze wschodnioeuropejskich państw Unii. Tymczasem z uwagi na utrzymujące się stopy nieobsadzonych wakatów w niektórych zawodach i starzenie się społeczeństw, zarówno dla Niemiec, jak i Austrii i Szwajcarii, przyjęcie pracowników z zewnątrz jest konieczne do dalszego rozwoju gospodarczego. Jednak pracownicy niemieccy mogą przestać obawiać się, że rodzimy rynek pracy zaleją tani pracownicy z zewnątrz. Od pierwszego maja, pracownicy zatrudniani w Niemczech przez agencje pośrednictwa pracy, mogą liczyć na ustawowo ustalone wynagrodzenie minimalne.

Zgodnie z nowymi niemieckimi regulacjami, tamtejsze agencje pośrednictwa pracy nie będą mogły ustalać dowolnej stawki wynagrodzenia co zapobiegnie jej zaniżaniu. Stawkę minimalną ustalono na 7,79 euro za godzinę w regionach zachodnich i 6,89 euro we wschodnich. Szacuje się, że ustawa dotyczy ok. 900 tys. pracowników, w tym zatrudnionych w Niemczech Polaków. Polacy także skorzystają na nowych regulacjach – dla nich ustawa będzie oznaczała lepsze wynagrodzenie, mniejsze ryzyko i w pełni legalną pracę.

Polacy dadzą się skusić?

Z raportu wynika, że zniesienie ograniczeń na niemieckim rynku pracy może spowodować, że osoby, które od lat 90. wyjeżdżają tam na prace sezonowe, będą to robić częściej. Obecnie w Niemczech pracuje ok. 470 tys. Polaków, w tym szacuje się, że 400 tys. jest zatrudnionych legalnie – z prostego rachunku wynika, że 70 tys. pracuje „na czarno”. Niewielka odległość pomiędzy obydwoma krajami, dobre rozeznanie rynku niemieckiego, a także większa możliwość zamieszkania u rodziny, która jakiś czas temu osiedliła się na terenie Niemiec stanowią silną motywację do podjęcia pracy u zagranicznego sąsiada. Z prognoz rynkowych wynika, że po 1 maja, do pracy w Niemczech może wyjechać ok. 300 – 400 tys. Polaków.

- Potrzeby kadrowe niemieckiej gospodarki są duże. Aby utrzymać 3,5% wzrost gospodarczy, Niemcy od zaraz mogliby zatrudnić 400 tys. ludzi. Przy 6,7% stopie bezrobocia i niskiej dzietności sami nie są w stanie wypełnić wymagań rynku pracy - mówi Przemysław Osuch – Business Development Director Adecco.

fot. mat. prasowe

Najbardziej poszukiwane zawody

Najbardziej poszukiwane zawody

Według raportu Niemieckiej Izby Przemysłu i Handlu na problemy ze znalezieniem pracowników narzeka aż 70% niemieckich przedsiębiorstw. Najbardziej poszukiwane zawody to: pracownicy z wykształceniem technicznym (np. elektrycy, elektronicy, mechanicy precyzyjni, mechatronicy, inżynierowie budowlani), wykwalifikowani sprzedawcy, informatycy, lekarze i personel medyczny i przedstawiciele handlowi. Precyzując, niemiecki rynek pracy może przyjąć około 14 tys. mechaników i monterów urządzeń elektrycznych i elektronicznych, przynajmniej 36 tys. inżynierów, około 12 tys. pracowników branży finansowej i bankowej, 12 tys. opiekunek, około 10 tys. pracowników branży hotelarskiej. Podobnie jest w branży informatycznej, która nawet w kryzysowym 2009 r. nie mogła obsadzić 20 tys. stanowisk.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: