eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzerwa majowa lepsza niż wolne w Trzech Króli

Przerwa majowa lepsza niż wolne w Trzech Króli

2011-04-28 00:16

Aż 2/3 osób, ankietowanych przez serwis rekrutacyjny Pracuj.pl, wolałoby odebrać wolne za święto przypadające w sobotę i przedłużyć ciepły majowy weekend niż mieć wolne w zimowe święto Trzech Króli. Większość z nas twierdzi, że urlop w długi majowy weekend to zastrzyk nowej energii, który odświeża umysł i poprawia kreatywność. Jak wykorzystać ten czas, żeby wrócić do pracy wypoczętym i jak do sprawy powinni podejść Ci, którzy z pracy wyrwać się nie mogą?

Przeczytaj także: 4-dniowy tydzień pracy? 65% polskich pracowników jest na tak

Jak pokazują wyniki ankiety, przeprowadzonej przez Pracuj.pl, tuż przed długim majowym weekendem, 56% badanych uważa, że przedłużony wypoczynek doda im nowej energii. Kolejne 36% ankietowanych wierzy, że to okazja do odświeżenia umysłu i poprawy kreatywności. Tylko, co dziesiąta osoba, która wzięła udział w ankiecie stwierdziła, że więcej dni wolnego „wybija ją z rytmu”, a jeszcze mniej, bo tylko 5% twierdzi, że taka przerwa dezorganizuje im pracę.

Czy długi weekend faktycznie dodaje nowej energii czy raczej wybija z rytmu pracy? - Na to pytanie nie ma jednej, jasnej odpowiedzi. Jeżeli ktoś jest akurat w połowie projektu lub ma zaległości i kilka niedokończonych spraw na biurku, to nie tylko wybije się z rytmu pracy, ale i powiększy swoje opóźnienia. Nie wypocznie też w trakcie wyjazdu, bo z tyłu głowy wciąż będzie miał niezałatwione sprawy i te myśli mogą skutecznie zagłuszyć radość z odpoczynku. Natomiast osoby, które czują się zmęczone rutyną codziennych obowiązków mogą w trakcie wolnych dni nabrać nowych sił i spojrzeć na swoją pracę z dystansu. Często właśnie, w takich momentach rozluźnienia i odcięcia się od pracy, wpadają do głowy pomysły na uporanie się z trudnymi problemami. Po długim weekendzie wracamy z nową energią i z zapałem bierzemy się za sprawy dotychczas nierozwiązywalne – tłumaczy dr Marzena Mazur, psycholog biznesu i autorka audycji "Strefa szefa" w radiu TOK FM.

Od tego roku przedłużanie weekendów, poprzez uzupełnianie przerw między dniami świątecznymi, a wolnymi dla większości sobotami i niedzielami, utrudniła ustawa znosząca obowiązek oddawania przez pracodawcę dnia urlopu w zamian za pracę w świąteczną sobotę. Zyskaliśmy za to wolny 6 stycznia, ale jak pokazują wyniki ankiety Pracuj.pl – aż 62% z pytanych nie jest z tej zmiany zadowolona. 19% nie wie, czy to korzystne rozwiązanie, a jedynie, co dwudziesta osoba cieszy się z dnia wolnego właśnie wtedy.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: