Przerwa majowa lepsza niż wolne w Trzech Króli
2011-04-28 00:16
Przeczytaj także: 4-dniowy tydzień pracy? 65% polskich pracowników jest na tak
Co zastanawiające, choć wydaje się, że Polacy traktują długie weekendy jako dobro narodowe, tylko 56% ankietowanych zdecydowało się wziąć urlop w zbliżający się majowy weekend. Część osób po prostu nie lubi w tych dniach tłoku w kurortach i na drogach, ale problemem może być też niechęć pracodawcy obawiającego się przestoju w firmie. Jak przekonać go do udzielenia urlopu w długi weekend? Każda firma ma swoją wewnętrzną politykę w tym zakresie. Jeżeli praca może być wykonana w innym terminie to można obiecać szefowi, że nadrobimy zaległości po powrocie. Jeżeli wymagane jest zastępstwo - starajmy się znaleźć taką osobę i dopiero wtedy idźmy z podaniem o urlop. Zespoły pracujące razem mogą ustalić między sobą, kto chce wyjechać, a komu na tym mniej zależy i przedstawić gotową propozycję przełożonemu. Pamiętajmy też, że zawsze mamy prawo do urlopu na żądanie, ale pomyślmy, czy nie odbije się to negatywnie na naszych współpracownikach.
Jak zatem przygotować się na te dni, by przyniosły oczekiwane efekty? - Przede wszystkim warto "pozamykać" projekty, załatwić przed wyjazdem rzeczy ważne i pilne i tuż po wyjściu z pracy… po prostu zapomnieć o niej. Wyłączyć służbową komórkę, laptopa używać tylko do zabawy, a nie do sprawdzania firmowej poczty, a w głowie przełożyć naszą życiową dźwignię z pozycji "praca" na pozycję "życie prywatne". – radzi Marzena Mazur. I przestrzega - Nie warto brać ze sobą zaległej pracy - obiecujemy sobie, że wieczorem usiądziemy i się za coś weźmiemy, ale doświadczenie pokazuje, że tak nie jest. Zazwyczaj kończy się to wyrzutami sumienia: powinienem siedzieć i pracować, zamiast bawić się ze znajomymi przy grillu. W ten sposób fundujemy sobie dni pełne zamartwiania się, a do pracy wracamy zmęczeni i sfrustrowani.
A co z tymi 44% osób, które z własnego wyboru lub decyzją szefa muszą podczas długiego weekendu pracować? Marzena Mazur uspokaja - Doświadczenie pokazuje, że życie firmowe w trakcie długiego weekendu płynie sobie leniwiej i spokojniej, niż zazwyczaj. Naokoło jest mniej osób, mniej rozpraszających bodźców i łatwiej się skupić. Czasami lepszym pomysłem wydaje się wtedy pozostanie w pracy i nadrobienie zaległości. A my, za 2-3 tygodnie możemy przecież wziąć wolny piątek lub poniedziałek i pojechać na własny, przedłużony weekend. Na spokojnie i za mniejsze pieniądze. Poza tym w czerwcu czeka nas przecież kolejny długi weekend.
Informacje o badaniu
W ankiecie przeprowadzonej przez Pracuj.pl w dniach 18 – 22 kwietnia 2011 r. wzięło udział 165 osób.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl