Poszukiwanie inwestora: dotacje unijne na usługi doradcze
2011-05-06 13:38
Celem niniejszego tekstu jest przedstawienie przedsiębiorcom potencjalnego działania z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, które umożliwia dofinansowanie usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentów i analiz niezbędnych do pozyskania zewnętrznego finansowania o charakterze udziałowym, z przeznaczeniem na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Oznacza to, że podmioty, które rozważają poszukiwanie inwestora strategicznego mogą uzyskać dotację przeznaczoną na przygotowanie wszelkich informacji i opracowań, na podstawie których przyszły finansujący podejmie decyzję o dokapitalizowaniu planowanej inwestycji.
Przeczytaj także: Dotacje unijne jako źródło finansowania
Kto może ubiegać się o dofinansowanieW ramach poddziałania 3.3.2 „Wsparcie dla MSP” o dofinansowanie mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy. Z możliwości uzyskania dofinansowania zostały wykluczone duże przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Przedmiot dofinansowania
Tak jak wspomnieliśmy, przedmiot dofinansowania mogą stanowić opracowania, które będą stanowić podstawę do pozyskania inwestora. Katalog ten jest otwarty i zależy od indywidualnej sytuacji w jakiej znajduje się wnioskodawca. W zależności od tego czy zamierzona inwestycja będzie stanowić rozbudowę obecnie funkcjonującej firmy, rozszerzenie zakresu usług lub nową działalność, konieczne będzie przygotowanie specyficznej dokumentacji. Do ogólnego katalogu opracowań możemy zaliczyć:
- Biznes plany / studia wykonalności
- Analizy finansowe i ekonomiczne
- Wyceny
- Plany strategiczne
- Audyty
Poziom dofinansowania wynosi do 50 % kosztów kwalifikowanych i jednocześnie maksymalna kwota dotacji może wynieść nawet 2 mln. euro. Oczywiście tak wysoka kwota dotacji jest mało realna przy wskazanym zakresie rzeczowym. Trzeba pamiętać, że przy ustalaniu kosztorysu należy stosować stawki rynkowe. Zawyżenie kosztorysu może skutkować odrzuceniem projektu.
Kryteria oceny wniosku
Eksperci oceniający wniosek i komisja konkursowa kierują się ustalonymi kryteriami działania, do których należy zaliczyć:
- Projekt jest zgodny z celem działania;
- Pozyskany kapitał zostanie przeznaczony na realizację innowacyjnych przedsięwzięć;
- Kompetentny podmiot doradczy;
- Adekwatność wydatków;
- Zdolność finansowa wnioskodawcy;
- Analiza potrzeb wnioskodawcy;
- Wskaźniki produktu i rezultatu są weryfikowalne;
- Harmonogram jest realny i przejrzysty.
Przeczytaj także:
FERS - jakie nabory w 2024 roku?