Fundusze unijne a samorządy terytorialne
2011-05-31 13:29
Przeczytaj także: Wykorzystanie funduszy unijnych w Polsce
Fundusze unijneObecna perspektywa finansowa (2007 -2013) daje możliwości korzystania ze środków 16 regionalnych programów operacyjnych oraz ogólnopolskich programów operacyjnych i Programu Operacyjnego Polska Wschodnia przewidującego dodatkowe środki na inwestycje na tzw. ścianie wschodniej. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. W bieżącym roku, według stanu wiedzy i informacji na początek kwietnia, samorządy praktycznie już nie mają możliwości aplikowania o środki na duże projekty w zakresie infrastruktury i środowiska. Jedyny interesujący nabór pojawia się w zakresie działania 9.6 „Sieci ułatwiające odbiór energii ze źródeł odnawialnych”. W ramach zapowiedzianego naboru można składać aplikacje na inwestycje w obszarze przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, w zakresie niezbędnym do umożliwienia dostarczania do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego energii produkowanej ze źródeł odnawialnych. Wnioski można było składać w Ministerstwie Gospodarki w dniach 17 – 31 marca 2011. Minimalna wartość projektu wynosiła 20 mln zł. Poza wyżej wymienionym działaniem nie ma planów ogłaszania w 2011 roku naborów z których mogłyby korzystać samorządy.
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka
W ramach tego programu operacyjnego jednostki samorządu terytorialnego mogą skorzystać w roku 2011 z następujących działań:
Działanie 8.3 – ,,Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – e-Inclusion’’
Wnioski obecnie można składać w dniach od 28 lutego do 27 maja br. Instytucją wdrażającą dla tego działania – a więc instytucją, w której można składać wnioski jest Władza Wdrażająca Programy Europejskie. W ramach niniejszego naboru projekty kwalifikujące się do dofinansowania składają się z następujących komponentów: całkowite lub częściowe pokrycie kosztów dostępu do Internetu w gospodarstwach domowych na obszarze objętym projektem (maksymalnie przez okres 3 lat); pokrycie kosztów dostarczenia, instalacji oraz serwisowania sprzętu komputerowego i/lub niezbędnego oprogramowania w gospodarstwach domowych wskazanych przez projektodawcę; zakup usługi przeprowadzenia szkoleń dla użytkowników końcowych projektu z zakresu obsługi komputera, korzystania z Internetu oraz nabycia innych umiejętności niezbędnych dla świadczenia pracy lub skutecznej edukacji przez Internet (z wykluczeniem szkoleń zawodowych); dofinansowanie kosztów operacyjnych, kosztów zatrudnienia i szkolenia pracowników JST i/lub organizacji pozarządowej uczestniczącej w konsorcjum z JST, którzy będą odpowiedzialni za realizację działania oraz kosztów działań koordynacyjnych zmniejszających problem wykluczenia cyfrowego, np. wyposażenie w sprzęt komputerowy i utrzymanie dostępu do Internetu w jednostkach podległych beneficjentowi (w tym: biblioteki publiczne, publiczne instytucje kultury, szkoły, publiczne placówki opiekuńczo-wychowawcze położone na obszarze działania beneficjenta i publiczne domy pomocy społecznej); dofinansowanie promocji projektu na obszarze objętym projektem.
Dla samorządów, które byłyby chętne realizować tego typu inwestycje i działania na swoim terenie, ale dotychczas nie zaczęły się do tego przygotowywać jest dobra wiadomość: planuje się organizację drugiego naboru w 2011 roku. Według informacji podawanych przez instytucję Wdrażającą kolejny raz będzie można składać wnioski o dofinansowanie już od lata br. Czyli od 1 sierpnia do 28 października. Ogłoszenia o naborze należy szukać 18 lipca 2011 roku w gazetach o ogólnopolskim zasięgu lub bezpośrednio na stronie internetowej: www.wwpe.gov.pl. Zaletą korzystania bezpośrednio ze strony internetowej jest możliwość natychmiastowego pobrania nie tylko ogłoszenia o naborze, ale także podstawowych dokumentów niezbędnych do przygotowania aplikacji.
Działanie 8.4 – ,,Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie ostatniej mili’’
Pomimo faktu, iż działanie to nie jest skierowane bezpośrednio do samorządów terytorialnych – dobrze byłoby, aby władze lokalne się nim zainteresowały. A to z uwagi na fakt, iż działanie to na celu stworzenia możliwości dostarczania Internetu szerokopasmowego bezpośrednio do grupy docelowej a więc użytkowników („ostatnia mila”). Wsparcie uzyskują przedsiębiorstwa i organizacje non profit, które chcą taką usługę dostarczać, ale wprowadzanie jej w warunkach rynkowych na wskazanym terenie jest nieopłacalne finansowo.
![Wykorzystanie funduszy unijnych w Polsce 2014 [© piotrszczepanek - Fotolia.com] Wykorzystanie funduszy unijnych w Polsce 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/fundusze-europejskie/Wykorzystanie-funduszy-unijnych-w-Polsce-2014-145051-150x100crop.jpg)
oprac. : Barbara Nosal - Biesiadecka / Fundusze Europejskie