Komputer źródłem zysku
2004-11-24 00:14
Przeczytaj także: Firmy nie dbają o dane
Wobec słabej sytuacji finansowej wszystkie firmy ograniczają nakłady na informatykę. Wykorzystywane zestawy komputerowe sprzed kilku lat pozwalają wykonywać pracownikom codzienne zadania, jednak zastosowanie komputerów o lepszej wydajności zwiększa produktywność, co ma wpływ także na większe przychody firmy lub niższe koszty prowadzenia działalności. Obliczenie korzyści w raporcie stało się możliwe dzięki powiązaniu informatycznych metod oceny wydajności komputerów z ekonomicznymi metodami oceny opłacalności inwestycji.Rezultaty testów
Na potrzeby raportu opracowano zestawy zadań – począwszy od edycji tekstów i pracy z pocztą elektroniczną, a skończywszy na obróbce grafiki i pracy z bazami danych. Każdy zestaw uruchomiono na komputerach reprezentujących dwie generacje sprzętu i oprogramowania – współczesną (komputer z procesorem Intel Pentium 4, systemem Microsoft Windows XP, pakietem Microsoft Office 2003) oraz sprzed 4 lat (komputer z procesorem Intel Pentium III, systemem Microsoft Windows NT 4.0, pakietem Microsoft Office 97). W każdym przypadku nowy komputer umożliwiał szybsze ukończenie zadania, a oszczędności czasu wynosiły 15-83 procent. Zysk czasu jest także zależny od tego, jakie jest wykorzystanie komputera w ciągu dnia pracy – według pomiarów można zyskać nawet ponad 200 minut dziennie.
Różnice w wydajności komputerów, które sięgają nawet kilkuset procent, nie przekładają się bezpośrednio na oszczędności czasu – w rzeczywistości żaden z pracowników nie może pracować wielokrotnie szybciej. Wynika to choćby z faktu, że pewnym ograniczeniem jest sam człowiek – na przykład zawsze pisze on na klawiaturze z taką samą szybkością, niezależnie od wydajności komputera, na którym pracuje.
Wyniki obliczeń
Wzrost efektywności może być interpretowany dwojako. Pracownik wykonuje więcej zadań, a więc może wypracować większy zysk dla firmy. Druga interpretacja to taka, że grupa osób bardziej efektywnych może być mniej liczna niż grupa osób mniej efektywnych – w tym przypadku źródłem oszczędności jest redukcja zatrudnienia.
Dla pracowników pełniących różne funkcje czas ma różną wartość (w zależności od ich zarobków), więc oszczędności czasu inaczej przekładają się na zyski finansowe. Obliczono, że okres zwrotu z inwestycji w komputer dla względnie dobrze zarabiających pracowników to 7-9 miesięcy, dla słabiej zarabiających - około 17-18 miesięcy. W skrajnych przypadkach inwestycja może być nieopłacalna, bo okres zwrotu przekracza 3 lata.
Według wskaźników ekonomicznych wartość inwestycji netto (NPV) w jeden komputer może wynosić ponad 50 tys. zł przy cenie komputera z oprogramowaniem na poziomie 11 tys. zł). W przypadku osób korzystających mniej intensywnie z komputerów wskaźnik ten sięga 32 tys. zł, zależy to od bardzo wielu czynników. Ocena inwestycji za pomocą wewnętrznej stopy zwrotu (IRR) jest również bardzo korzystna – wskaźnik ten może wynosić 170 proc. (inwestycje są uznawane za opłacalne przy wskaźniku równym kilkanaście procent).
Wnioski z raportu
Uzyskane wyniki są dowodem na to, że inwestycja w nowe komputery PC oraz oprogramowanie niemal zawsze ma ekonomiczne uzasadnienie i w dłuższym okresie czasu jest źródłem znacznego zysku.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl