Polacy a emigracja zarobkowa
2011-05-09 12:53
Przeczytaj także: Praca za granicą ciągle interesująca
USA i Irlandia już nie tak lukratywne
fot. mat. prasowe
Odsetek ankietowanych, którzy wybrali dany kraj jako najlepszy do pracy dla Polaka
Odsetek ankietowanych, którzy wybrali dany kraj jako najlepszy do pracy dla Polaka
„Bez zdziwienia zaobserwowaliśmy zniechęcenie emigracją do Irlandii. Za krajem tym opowiedziało się zaledwie niespełna 4% ankietowanych” - podkreśla Michał Filipkiewicz z Praca.pl. Obecnie Irlandia nie cieszy się takim powodzeniem jak dawniej, ale po wynikach ankiety można spodziewać się, że część potencjalnych emigrantów zarobkowych z Polski zamiast zielonych wzgórz Irlandii wybierze przemysłowe rejony Niemiec.
Czy czeka nas kolejny drenaż mózgów i siły roboczej – tym razem do Niemiec?
Eksperci rynku pracy zastanawiają się od kilku miesięcy, czy Polacy entuzjastycznie otworzą się na nowe możliwości emigracji, czy też na rynku pracy niewiele się zmieni. Mimo, iż Niemcy postrzegane są jako atrakcyjny dla Polaków kraj, to eksperci Praca.pl nie spodziewają się ogromnych fal emigracji. „Aby otrzymać dobrą pracę u naszych zachodnich sąsiadów konieczna jest znajomość języka. A jest ona nadal sporo niższa niż znajomość angielskiego.” - wyjaśnia Aneta Szczygieł. „Oczywiście prawdopodobnie wzrośnie zainteresowanie nauką niemieckiego, a część obecnych studentów już w trakcie studiów zacznie przygotowywać się do przyszłej emigracji, ale z podobną falą emigracji jaką widzieliśmy po wejściu do Unii raczej się teraz nie spotkamy. - dodaje Michał Filipkiewicz.
A co ze Szwajcarią i Austrią?
1 maja otworzył się rynek pracy nie tylko w Niemczech, ale również w Austrii i Szwajcarii – czy te kraje kuszą Polaków? Z ankiety Praca.pl wynika, że Austria nie jest szczególnie silnie ceniona przez osoby poszukujące pracy – zaledwie niewiele ponad 1% użytkowników serwisu rekrutacyjnego uznało Austrię za najbardziej atrakcyjny emigracyjnie kraj. Słabym zainteresowaniem cieszy się też Szwajcaria. Jak wyjaśnia Aneta Szczygieł - „W przypadku Szwajcarii zwrócić uwagę trzeba na to, że nie jest to kraj należący do Unii Europejskiej. 1 maja zyskaliśmy możliwość pracy w Szwajcarii na takich samych warunkach jak pozostali obywatele Unii – czyli bez limitów miejsc pracy i ze znacznie łatwiejszym, zautomatyzowanym otrzymywaniem pozwolenia na pracę. Nie zmienia to jednak faktu, że pozwolenie na pracę w Szwajcarii nadal nas obowiązuje i znacznie bezpieczniej jest najpierw znaleźć pracodawcę, a dopiero później emigrować do Szwajcarii” - dodaje ekspert rynku pracy.
Warto jednak zauważyć wzrost ofert pracy z kraju Helwetów w serwisach rekrutacyjnych – są to oferty kierowane najczęściej do specjalistów IT. Nieco miejsc pracy pojawi się również w sezonie wakacyjnym oraz zimowym, kiedy to Szwajcaria staje się atrakcyjnym turystycznie rejonem.

1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl