eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2011

2011-05-09 13:59

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2011 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w pierwszym notowaniu na drugi kwartał zyskał w kwietniu kolejne cztery punkty w porównaniu do marca, zrównując się z indeksem rocznym 53 pkt., który nie uległ zmianie. Wyrównanie obu indeksów sugeruje stabilizację tempa wzrostu na osiągniętym poziomie.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2011

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2011

Nie słabnie dynamika produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej, mamy boom w budownictwie, a eksport rośnie nawet szybciej niż import. Ożywienie w budownictwie i zaczynający wyraźnie rosnąć kredyt korporacyjny, którego dynamika w marcu osiągnęła poziom nie notowany od półtora roku, mogą być oznaką końca stagnacji w inwestycjach, co uruchomiłoby trzeci silnik wzrostu obok konsumpcji i eksportu. Niepokoi jednak wysokie tempo wzrostu cen dóbr konsumpcyjnych, a jeszcze bardziej cen producenta, nakręcane spekulacją na światowych rynkach surowców. Wprawdzie wzrost stopy bezrobocia został przyhamowany, ale ciągle pozostaje ona na wysokim poziomie i małe są szanse na znaczną redukcję do końca roku. Niepokojem napawa też stan deficytu budżetowego i długu publicznego.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w pierwszym notowaniu na drugi kwartał podniósł się w kwietniu o kolejne cztery punkty w porównaniu do ostatniego notowania w poprzednim kwartale, zrównując się z notowaniem rocznym 53 pkt., które nie uległo zmianie. Wyrównanie obu indeksów sugeruje stabilizację tempa wzrostu na osiągniętym poziomie. Poprawa notowań kwartalnych wynika z utrzymującej się wysokiej dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej, boomu w budownictwie, a także nie słabnącej dynamiki eksportu, który nawet ostatnio rośnie szybciej niż import. Wydaje się, że utrzymuje się optymistyczne nastawienie konsumentów, co wynika z ciągle solidnego mimo inflacji realnego wzrostu funduszu płac. Ożywienie w budownictwie i zaczynający wyraźnie rosnąć kredyt korporacyjny mogą być oznaką końca stagnacji w inwestycjach, co uruchomiłoby trzeci silnik wzrostu obok konsumpcji i eksportu. Wyraźnie poprawiły się więc ostatnio nastroje wśród przedsiębiorców. Dalszą poprawę koniunktury może jednak studzić szybko rosnąca inflacja, wywołana głównie wzrostem cen producenta, a ostatecznie cen surowców i żywności. Nie grozi nam chyba na razie ponowne załamanie na rynkach finansowych, ale nie ma pewności, czy utrzyma się na dotychczasowym poziomie ożywienie u naszych partnerów handlowych, stąd ostrożne prognozy co do dalszej poprawy dynamiki wzrostu, jakkolwiek na utrzymanie dotychczasowego tempa w oparciu o popyt wewnętrzny możemy chyba liczyć.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Indeks popytu kwartalny wzrósł z 51 pkt do 59 pkt, czyli w ciągu dwóch miesięcy poprawił się o dziesięć punktów, natomiast indeks roczny powrócił do poziomu sprzed dwóch miesięcy czyli 62 pkt. Obecnie indeksy popytu plasują się powyżej połowy skali, a różnica między nimi jest nieznacząca, co sugeruje stabilizację wysokiego tempa wzrostu popytu do końca roku. Dane za I. kwartał pokazują wysoką dynamikę produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej, boom w budownictwie, a także nie słabnącą dynamikę eksportu, który nawet ostatnio rośnie szybciej niż import. Utrzymuje się optymistyczne nastawienie konsumentów, co wynika z ciągle solidnego mimo inflacji realnego wzrostu funduszu płac. W drugiej połowie roku oczekuje się dalszego zmniejszenia stopy bezrobocia i przyspieszenia wzrostu płac, co powinno dodatkowo wpłynąć na decyzje o wydatkach konsumpcyjnych ludności. Ożywienie w budownictwie i zaczynający wyraźnie rosnąć kredyt korporacyjny mogą być oznaką końca stagnacji w inwestycjach, co uruchomiłoby trzeci silnik wzrostu obok konsumpcji i eksportu. Wydaje się też, że po kilku latach regresu znowu szerokim strumieniem zaczynają napływać bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Kwartalne indeksy czynników

Indeksy finansów prawie nie uległy zmianie w stosunku do ostatniego notowania z przedniego kwartału; indeks kwartalny wzrósł o jeden punkt a roczny o tyle samo uległ korekcie w dół; oba indeksy pozostają jednak nieco poniżej połowy skali (45-47 pkt.). Mimo dobrych wyników finansowych przedsiębiorstw, które w ostatnim kwartale uległy nawet dalszej poprawie, a firmy zainkasowały w ub, roku rekordowy zysk netto, niepokoi ciągle nadmierna płynność, która świadczy o pewnym marnotrawstwie zakumulowanych środków finansowych i niskiej skłonności do inwestowania. Jednak indeks roczny wyższy od kwartalnego wskazuje na oczekiwanie poprawy tej sytuacji, co koresponduje z zaobserwowaną dodatnią dynamiką kredytu korporacyjnego w I. kwartale, która w marcu osiągnęła poziom nie notowany od półtora roku. Można mieć nadzieję, że ostrożna polityka monetarna NBP nie zahamuje tej tendencji przez podwyżki stóp procentowych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: