eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeZmiany w Google w 2010

Zmiany w Google w 2010

2011-05-11 13:28

Firma Google, jeśli chodzi o strategię marketingową, idzie drogą sprawdzonego przez największe międzynarodowe koncerny wzorca. Ideał jest procesem, a wprowadzane co rusz zmiany mają nas do tego ideału coraz bardziej przybliżać. W roku 2010 Google wprowadziło wiele zmian, które mają ułatwić życie internautom, a sobie przysporzyć większych zysków.

Przeczytaj także: Google Instant a pozycjonowanie

2010 rokiem zmian w Google

Google ulega zmianie, to fakt. Ostatnie zmiany są bardzo znaczące. Choć Google w komunikatach prasowych wskazuje, że zmiany podyktowane są głównie zwiększeniem funkcjonalności, to nikt nie ma złudzenia, że mają także służyć powiększeniu zysków. Efektem zmian w 2010 roku są narzekania części internautów, specjalistów SEO i SEM oraz wciąż powiększające się zyski tego potentata (Google w oficjalnym komunikacie podał dane za III kwartał 2010 roku: 7,3 mld dolarów przychodów przy 23% wzroście rok do roku, przy gigantycznym zysku – 2,93 mld dolarów – liczonym według non-GAAP, co daje wzrost o 32% - 600 mln dolarów w porównaniu do przychodów rok wcześniej).

Zmiany zaczęły się od niewielkich poprawek, raczej estetycznych, a skończyły na elementach, które według specjalistów, modyfikują pozycję stron w wynikach wyszukiwania. Także według pierwszych analiz podsumowujących te zmiany, możemy powiedzieć, że marketing w Google i z Google będzie „nieco” droższy. Czy skuteczniejszy, to się okaże w niedalekiej przyszłości.

Wiosenna zmiana estetyki Google

Na wiosnę Google wprowadziło zmiany w wyglądzie wyników. Po lewej stronie pojawiły się narzędzia wyszukiwania, a cały interfejs został odświeżony estetycznie (kolory i logo). Nowy design wyszukiwarki miał według Google usprawnić proces wyszukiwania.

Nowa forma wyszukiwania – Google Instant

Kolejna zmiana to wprowadzenie nowej formy wyszukiwania – Google Instant. Wyniki wyszukiwania są aktualizowane „na żywo” w miarę wprowadzania zapytania. Wszystkie linki pojawiające się na stronie głównej są widoczne od razu po jej wczytaniu, bez konieczności przesuwania. Według Google usługa Instant ma skutecznie skrócić czas wyszukiwania o 2-3 sekundy. W opinii specjalistów nowa forma wyszukiwania pozwoli Google jeszcze skuteczniej sterować wynikami wyszukiwania według własnego zapotrzebowania. Po 2 miesiącach eksperci wskazują, że Google Instant wpłynęło na wyświetlanie i klikalność reklam.

Peter Levin, menadżer LSF Interactive, który obsługuje kampanie reklamowe w AdWords z łącznym budżetem 10 milionów dolarów, uważa, że według analiz „dane z kolejnych tygodni są zaskakująco zgodne, co sugeruje, że Google Instant nie wpłynęło na sposób w jaki użytkownicy wyszukują informacje”. Dzięki wcześniejszemu wyświetlaniu wyników wyszukiwania, Google może dostawać nawet 16 milionów dolarów miesięcznie więcej. Tego poglądu jednak nie podzielają specjaliści z Google. Według nich nowa forma wyszukiwania nie została wprowadzona na podstawie suchej kalkulacji finansowej. Dopóki nie będzie w tym względzie obiektywnych danych, należy do tych opinii podchodzić z dystansem.

Podgląd stron w wynikach wyszukiwania

Kolejna zmiana na drodze do ideału w 2010 roku to wprowadzenie podglądu w wyszukiwarce. Jest to szybkie i interaktywne narzędzie, które tworzy wizualny podgląd wyników wyszukiwania i pomaga określić, która witryna internetowa jest najbardziej odpowiednia dla użytkownika. Dodatkowo w podglądzie wyników, fragmenty tekstu zawierające wyszukiwane wyrażenie zostają podświetlone. Wizualny podgląd witryny pojawia się po prawej stronie wyników wyszukiwania. Funkcja ta zapewne zwiększy ruch na stronach atrakcyjnych graficznie oraz stronach dużych firm, których corporate identity jest szeroko rozpoznawalny. Małym, mniej znanym firmom czy stronom będzie trudniej się przebić w tym tłoku. Małe firmy zostały zmuszone do posiadania strony internetowej nie tylko atrakcyjnej pod względem treści, ale i wyglądu. Co niewątpliwie odbije się na kosztach.

 

1 2 3

następna

oprac. : Grupa TENSE Grupa TENSE

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: