Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w pierwszym kwartale 2011 r. osiągnęła poziom 28,5 mld euro, co stanowi wzrost o 45% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. W ujęciu kwartalnym aktywność spadła o 30,5% w stosunku do ostatniego kwartału 2010 r., najlepszego od 2008 r., co jednak wynikało ze wzmożonej aktywności inwestorów będących pod presją zamknięcia transakcji jeszcze przed końcem roku - podaje firma Cushman & Wakefield, międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości.
Przeczytaj także:
Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2010
Komentując kwartalne wyniki Michael Rhydderch, dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield w Europie, powiedział: „Rok rozpoczął się dość intensywnie, głównie dzięki zamknięciu transakcji rozpoczętych w 2010 r. Analizując rynek całościowo, nadal dominują inwestorzy kapitałowi. Choć rynek zobowiązań dłużnych wyraźnie się poprawił, wciąż mamy do czynienia z deficytem finansowania dłużnego dla realizacji nowych inwestycji, nie mówiąc już o refinansowaniu uruchomionych przedsięwzięć”.
Należy jednak stwierdzić, że aktywność banków ma pozytywny wpływ na rynek. Jak zauważa Rhydderch „Pozbywanie się przez banki części swoich aktywów oraz sprzedaż wymuszona z pewnością przyczynią się do zwiększenia wolumenu aktywów oferowanych na rynku w najbliższych miesiącach oraz wzrostu aktywności ze strony inwestorów zarówno kupujących, jak i sprzedających, szukających atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych. Przewidujemy, że będzie to bardzo dobry rok. Zakładamy wynik na poziomie 135 mld euro, a może nawet wyższy, jeśli rynek najmu będzie się rozwijał w tempie obserwowanym w ostatnich dwóch kwartałach”.
Najbardziej popularne regiony pod względem inwestowania w nieruchomości
Najbardziej popularne regiony pod względem inwestowania w nieruchomości
Kliknij, aby przejść do galerii (3)
Według Cushman & Wakefield, udział zagranicznych inwestorów w rejonie Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki stanowił w 1 kw. niemal 35% rynku, co oznacza wzrost o 31% w stosunku do ostatniego kwartału ubiegłego roku. Ta grupa nabywców stała się ważnym źródłem dodatkowego popytu w niektórych krajach, przyczyniając się do odwrócenia spadkowej tendencji w poziomie aktywności między czwartym i pierwszym kwartałem. Dotyczyło to między innymi Belgii, Czech oraz Ukrainy. Rośnie konkurencja ze strony nabywców krajowych, co pozytywnie wpłynie na poziom aktywności w najbliższych miesiącach.
David Hutchings, dyrektor zespołu ds. badań europejskich w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Uwaga inwestorów nadal skupia się na głównych rynkach i najlepszych nieruchomościach, choć zauważalne jest zwiększenie tolerancji na ryzyko. W Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech odnotowano wzrost aktywności z 61% w 4 kw. do 65% w pierwszych trzech miesiącach tego roku”.