Piractwo komputerowe na świecie 2010
2011-05-13 11:28
Skala piractwa w Unii Europejskiej © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy a nielegalne oprogramowanie
fot. mat. prasowe
Skala piractwa w Unii Europejskiej
„Wyniki najnowszego badania skali piractwa komputerowego pokazują, że szczególnie w Polsce ciągle jest jeszcze wiele do zrobienia” — komentuje Bartłomiej Witucki, rzecznik i koordynator Business Software Alliance w Polsce. — „Im bardziej uda się zmniejszyć skalę piractwa, tym lepiej dla gospodarki kraju”.
Powyższe dane wynikają z badania skali piractwa komputerowego na świecie, przeprowadzonego po raz ósmy przez IDC, czołową niezależną firmę badawczą monitorującą rynek IT we współpracy z Business Software Alliance, międzynarodową organizacją reprezentującą światowy przemysł informatyczny. Badaniem objęto 116 państw. Tegoroczny raport zawiera również badanie opinii publicznej na temat społecznych postaw i zachowań związanych z piractwem komputerowym, przeprowadzone wśród użytkowników komputerów przez Ipsos Public Affairs.
Badanie opinii publicznej w skali globalnej wykazało silne poparcie dla praw własności intelektualnej, 7 na 10 respondentów wyraziło poparcie dla wynagradzania twórców za kreatywność przyczyniającą się do rozwoju technologicznego. Co ciekawe, poparcie dla praw własności intelektualnej okazało się najsilniejsze w państwach o wysokiej skali piractwa. W Polsce jednak badanie wykazało bardziej umiarkowane poparcie dla idei wynagradzania twórców oraz ochrony praw własności intelektualnej, gdyż wszystkie zebrane opinie w tym zakresie uzyskały nieco niższe wyniki od średniej światowej.
Badanie wykazało również powszechne przekonanie, że licencjonowane oprogramowanie jest lepsze od pirackiego jako bardziej bezpieczne i niezawodne. Niestety wielu użytkowników komputerów PC zdaje się nie rozumieć, że instalacja oprogramowania na większej liczbie komputerów niż zezwala na to licencja stanowi naruszenie prawa. Nielegalne może też być pobranie programu z sieci P2P. Polscy użytkownicy wykazują dużą świadomość w zakresie legalnych i nielegalnych sposobów nabycia oprogramowania, jakkolwiek otwarcie przyznają, że nie zawsze korzystają z legalnych źródeł. Ponad połowa ankietowanych odpowiada, że oprogramowanie nabyte w sieci P2P, na ulicznym straganie czy pożyczone od kolegi jest nielegalne. Jednakże, również ponad połowa odpowiada, że nabyłaby oprogramowanie z takich źródeł nawet zdając sobie sprawę, że jest ono prawdopodobnie nielegalne. Badania wśród respondentów znajdują potwierdzenie w stosunkowo wysokiej skali piractwa komputerowego w Polsce.
„Chociaż istnieje duże uznanie dla zalet i bezpieczeństwa legalnego oprogramowania, wyniki badania ukazują potrzebę edukowania użytkowników, że oprogramowanie pobrane z sieci P2P jest bardzo często nielegalne a instalacja oprogramowania zakupionego dla jednego komputera na wielu komputerach domowych lub firmowych jest piractwem — powiedział Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce. — „Dlatego w 2010 i 2011 roku BSA przeprowadziło w Polsce szereg działań mających na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem korzystania z nielegalnego oprogramowania, w tym telewizyjną kampanię informacyjną, podczas której blisko 3 miliony widzów obejrzało antypiracki spot” .
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl