Tydzień 47/2002 (18-24.11.2002)
2002-11-25 08:12
- W czwartek ukazała się stabilna wersja 1.0 polskiego systemu operacyjnego PLD Linux Distribution. Więcej szczegółów na . Część redakcji globaleconomy.pl korzysta wyłącznie z tego systemu.
- Wzrost PKB w III kwartale wyniósł w ocenach analityków od 1,3% do 2,0% (w stosunku do 0,8% w II kwartale), a produkcja przemysłowa wzrosła o 3,7%. We wrześniu zanotowano też wzrost eksportu o 25,7% r/r.
- W październiku stopa inflacji spadła do 1,1% r/r, a bezrobocie było na poziomie 17,5% (we wrześniu 17,6%).
- Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 3,2% - według GUS.
- Koniunktura w przemyśle w listopadzie nieznacznie się pogorszyła - wskaźnik obrazujący jej poziom wyniósł minus 4 pkt. Wśród badanych przedsiębiorstw 18% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 22% jej pogorszenie.
- Pomimo nieudanej abolicji i połowę mniejszych wpływów z oddłużania, budżet na przyszły rok zostanie podreperowany wyższą o 1,1 mld zł wpłatą z zysku NBP ( NBP wpłaci w tym roku do publicznej kasy 4,68 mld zł).
- Od 01.12.2002 kwota przychodów, jakie mogą osiągnąć emeryci i renciści nie tracąc części świadczeń wynosi 1467,10zł.Wyższe przychody powodują zmniejszenie renty lub emerytury. Zawieszenie jej następuje po przekroczeniu 2724,60zł.
- W pierwszych 10 miesiącach roku powstało ponad 73 tys. mieszkań. To 10% spadek w stosunku do roku ubiegłego. Spadło budownictwo spółdzielcze (o 38%), developerskie (o 11%), a wzrosło indywidualne (o 12%).
- Rozpoczyna się proces prywatyzacji holdingu POLSKIE HUTY STALI. Przewiduje się, że zaproszenia do przedstawienia ofert zostaną wysłane do czterech koncernów.
- Do urzędów skarbowych wpłynęło 46,979 tysięcy wniosków o anulowanie zadłużenia. Łączna kwota należności objętych wnioskami wynosi 5,3 mld zł.
- Rząd przyjął program restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego na lata 2003-2006 zakładający zmniejszenie zatrudnienia o 35 tys. osób, likwidację siedmiu kopalń i utworzenie Kompanii Węglowej.
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
Już jest decyzja o dacie rozszerzenia UNII o nowe kraje. Ministrowie spraw zagranicznych "15" ustalili, że stanie się to 1 maja 2004 roku. Zatem kalendarz ostatniego etapu rozszerzania WSPÓLNOTY jest już znany:
- od 12 do13 grudnia bieżącego roku szczyt europejski w Kopenhadze zakończy etap negocjacji,
- 16 kwietnia przyszłego roku w Atenach zostaną podpisanie układy akcesyjne,
- do 1 maja 2004 roku będą zakończone procesy ratyfikacyjne i z tym dniem przewiduje się oficjalne wejście nowych krajów członkowskich do Unii.
Kraje kandydujące w trakcie warszawskiego spotkania w ubiegłym tygodniu podjęły próbę stworzenia wspólnego stanowiska w najważniejszych kwestiach. Zwróciły się też do BRUKSELI o elastyczność na tym etapie negocjacji i gotowość do ustępstw.
Nad stanowiskiem POLSKI w tym końcowym etapie negocjacji w dalszym ciągu dominują ważne interesy naszego rolnictwa i szczegółowe rozwiązania finansowe. W trakcie ostatniego spotkania ministrów spraw zagranicznych "15" i krajów kandydackich zaprezentowaliśmy pogląd, że obie strony winny zmierzać do zapewnienia kandydatom lepszych warunków finansowych po wejściu do UNII np. przez redukcję składki lub przez zgodę na płatności kompensacyjne.
Powtórzyliśmy też powszechnie znane stanowisko, że powinny być przyznane rolnikom wyższe dopłaty w pierwszym roku członkostwa, a okres dochodzenia do pełnej wysokości dopłat bezpośrednich winien być skrócony. Polskie stanowisko nie znalazło zrozumienia. Szef duński minister Per Stig MOELLER, przewodniczący spotkaniu z kandydatami do UE i komisarz ds. poszerzenia Guenter VERHEUGEN stwierdzili jednoznacznie, że oferta finansowa UNII jest do wzięcia albo odrzucenia, ale nie do negocjacji.
Z wypowiedzi przedstawicieli BRUKSELI wynika też, że możemy jeszcze liczyć na zwiększenie kwot produkcyjnych w pewnych grupach towarów rolnych oraz na stworzenie mechanizmu zabezpieczającego przed kłopotami z płynnością w krajowym budżecie. Inne propozycje uznano za nierealne.
Na otarcie łez uzyskaliśmy między innymi przedłużenie zgody na pomoc państwa dla polskiego hutnictwa (przedstawiliśmy program jego restrukturyzacji i redukcji mocy produkcyjnych) oraz zapewnienie, że nie będą wszczynane wobec kandydatów postępowania antydumpingowe.
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy