eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca zdalna - jakie korzyści?

Praca zdalna - jakie korzyści?

2011-05-23 09:52

Z raportu przygotowanego przez firmy Regus i Unwired wynika, że ponad połowa firm przewiduje spadek zapotrzebowania na tradycyjne biura na rzecz bardziej elastycznych form pracy.

Przeczytaj także: Praca zdalna: telepracownik czy freelancer?

Firmy na całym świecie, w tym również te z Polski coraz częściej dają możliwość pracy zdalnej swoim pracownikom. Już ponad połowa przedsiębiorstw z naszego kraju zapewnia elastyczne warunki zatrudnionym u nich osobom. Wynika to z korzyści, które odnoszą zarówno pracownicy, jak ich przełożeni. Oprócz większej efektywności pracy zmniejszają się koszty prowadzenia firmy. W związku z tym tradycyjne biura będą wykorzystywane tylko sporadycznie.

Firma Regus, światowy dostawca elastycznych środowisk pracy, oraz firma Unwired, zajmująca się analizą przyszłości pracy ogłosiły raport: Praca wirtualna (VWork): pomiar korzyści związanych z elastycznością. Przeprowadzono ankietę wśród 600 przedstawicieli kadry kierowniczej z całego świata, aby poznać ich punkt widzenia na aktualny stan środowiska pracy. Respondenci wypełnili ankietę internetową, która obejmowała pytania dotyczące m.in.: pracy zdalnej, mobilności, współpracy i wykorzystania powierzchni biurowej.

Wirtualizacja zyskuje na popularności we współczesnym świecie. Tym samym niezbędne stanie się wykorzystanie elastyczności i przedstawienie solidnych argumentów biznesowych przemawiających za zmianą sposobu wykonywania pracy — powiedział Jarek Pilch z polskiego oddziału firmy Regus. — Przyszłość pracy będzie obejmowała przejście firm na bardziej elastyczny model, w którym pracownicy będą mogli kupować własną powierzchnię biurową.

Jak wynika z raportu prawie 60% ankietowanych z dużych firm prognozuje spadek zapotrzebowania na powierzchnię biurową jako przyczynę przyszłych zmian dotyczących stylu pracy, a zaledwie 7% sądzi, że to zapotrzebowanie wzrośnie. Ponad połowa respondentów (51%) uznała, że biura będą używane jedynie sporadycznie.

Bardzo ważne będzie znalezienie nowego miernika kosztów udostępniania miejsc pracy, który nie będzie opierał się na tradycyjnym wynajmie i stawkach za metr kwadratowy — mówi Philip Ross, prezes firmy Unwired. — Jako że standardowy wskaźnik wykorzystania powierzchni biurowej wynosi zaledwie 45%, puste biurka stracą rację bytu w świecie, w którym mobilność i elastyczność zyskają status najbardziej skutecznych i zapewniających zrównoważony rozwój modeli pracy.

W ramach raportu firmy Regus i Unwired zdefiniowały miernik wartości elastyczności środowiska pracy. Korporacje będą mogły to wykorzystać, rezygnując z tradycyjnego modelu pracy opartego na przypisaniu biurka do konkretnej osoby na rzecz koncepcji polegającej na dynamicznym udostępnianiu środowiska pracy. W ramach badania firmy Regus i Unwired określiły szereg korzyści, które kształtują wizję udostępniania środowiska pracy w świecie opartym na zasadzie „chcesz — kup”.

Publikacja analizuje aktualne poglądy na kwestie związane z pracą i wskazuje, jaki jest stosunek firm do jej elastycznych form. Raport VWork wskazuje sposób, w jaki firmy mogą wykorzystać elastyczność środowiska pracy, a tym samym osiągnąć zyski finansowe.

Najważniejsze wyniki ankiety

Nowe formy pracy
  • 62,5% dużych przedsiębiorstw wdrożyło już nowe formy pracy.
  • 59% respondentów stwierdziło, że nie ma już trudności z pracą poza siedzibą firmy

Wymiar lokalny
  • Zaledwie 12% ankietowanych chciałoby pracować w domu.
  • 64% respondentów uważa, że optymalny czas podróży do pracy nie powinien przekraczać 20 minut, a 25% chciałoby, aby czas ten był krótszy niż 10 minut.
  • Obecnie 32% respondentów pracujących w dużych firmach poświęca na podróżowanie do pracy od 41 do 60 minut dziennie, a 27% — ponad godzinę.

Zaawansowanie technologiczne
  • 79% respondentów uważa, że ma do dyspozycji odpowiednie technologie umożliwiające wydajną pracę w siedzibie firmy i że sukcesywnie otrzymuje rozwiązania pozwalające im pracować niezależnie od miejsca pobytu.
  • Ponad połowa (51%) badanych ma wszystko, czego potrzebuje, zaś 42% osób korzysta z kilku narzędzi, ale twierdzi, że możliwości technologiczne można by rozszerzyć.

Kwestie pokoleniowe
  • 71% ankietowanych uważa, że młodsi pracownicy — ci z pokolenia milenijnego i osoby, które nie ukończyły jeszcze nauki — chętniej zaakceptują wirtualne środowiska pracy i odrzucą tradycyjne biura.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: