eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 20/2011

Świat: wydarzenia tygodnia 20/2011

2011-05-22 12:17

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 19/2011

  • Cena ropy naftowej na giełdach azjatyckich spadła poniżej 97 dol. Podobne tendencje są na giełdzie w Nowym Jorku. Ropa tanieje też w Europie.
  • Według raportu Banku Światowego pomiędzy 2011 a 2025 rokiem znacznie wzrośnie pozycja Brazylii, Chin, Indii, Rosji, Indonezji i Korei Południowej w globalnej gospodarce. Powstanie też "wielobiegunowy system monetarny", w którym będą: dolar, juan miały podobna pozycję na rynku.
  • Po ostatniej katastrofie japońska gospodarka znowu wpadła w recesję. PKB Japonii w I kwartale spadło o 0,9 proc. kw/kw.
  • Inflacja w Chinach osiągnęła poziom 5,3 proc. Aby utrzymać stabilny kurs wymiany juana na stabilnym poziomie, Ludowy Bank Chin wpompował do systemu bankowego krajową walutę, skupując zagraniczne waluty od banków komercyjnych o wartości 47,8 mld dol. Ma też zamiar wchłonąć jej nadmiar oraz podwyższyć poziom rezerw walutowych. Ma to przyczynić się do zdławienia inflacji i przeciwdziałać odpływowi waluty z rynku.
  • Obecny limit amerykańskiego długu publicznego (14,3 bln USA) został przekroczony w 20 tygodniu 2011 roku. O tym fakcie sekretarz skarbu Timothy Geithner poinformował Kongres w oficjalnym liście. Rząd nie może już sprzedawać obligacji, aby pokryć wydatki rządu. Jeśli wstrzyma wpłaty do funduszy emerytalnego i rentowego dla pracowników państwowych, to utrzyma płynność, to Kongres będzie miał nieco więcej niż dwa miesiące na zwiększenie limitu i na kompromis w sprawie obniżenia deficytu budżetowego. Obecnie dług USA comiesięcznie wzrasta o 120 mld USD.
  • W kwietniu wzrost cen w USA wyniósł 0,4 proc. m/m oraz 3,2 proc. r/r. Powodem tego wzrostu są drożejące paliwa i żywność.
  • Wszystko wskazuje na to, ze francuska minister Lagarde będzie wspólną kandydatką całej Unii Europejskiej na stanowisko szefa MFW. Oficjalnie będzie jej kandydatura zostanie przedstawiona w przyszłym tygodniu podczas szczytu G8 we francuskim Deauville. Nie jest jednak wykluczone, że następnym szefem tej tak ważnej instytucji po dymisji Dominique'a Straussa-Kahna będzie ktoś spoza Europy.
  • Rada Arktyki (założona 15 lat temu przez USA, Rosję, Danię, Finlandię, Islandię, Kanadę, Norwegię i Szwecję) podjęła pierwszą decyzję umożliwiającą współpracę przy eksploatacji bogactw Arktyki (jest tam 25 proc. jeszcze nieeksploatowanych surowców jak ropa, gaz, ale tez są tam złoto, srebro, metale ziem rzadkich, kamienie szlachetne...). Dotyczy ona wspólnego ratowania ludzi i sprzętu.
  • Goldman Sachs zawarł umowę z chińskimi władzami o utworzeniu funduszu inwestycyjnego denominowanego w juanach (GS zamierza zainwestować 800 mln USD). Podobną inicjatywę zapowiedział już Morgan Stanley, a także Carlyle, Blackstone i TPG.
  • Prezydent Obama zaproponował nowy plan pomocy ekonomicznej dla krajów Północnej Afryki. Jego funkcjonowanie byłoby podobne do powojennego planu Marshalla. Jego celem byłaby pomoc dla krajów arabskich, aby mogły łatwiej przeprowadzić proces demokratyzacji. W pierwszej kolejności miałaby ona trafić do Egiptu i Tunezji, a później także do innych krajów tego regionu. To zaskakująca propozycja w sytuacji, w jakiej są obecnie amerykańskie finanse publiczne.
  • Chiny zaproponowały, aby na stanowisko dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego wybrać kandydata z tzw. gospodarek wschodzących. Wśród kandydatów Wymienia się też byłego wiceprezesa chińskiego banku centralnego, ostatnio doradcę Straussa-Kahna Zhu Mina oraz obecnego szefa banku centralnego Zhou Xiaochuana.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

FUNDUSZE HEDGINGOWE W KWIETNIU 2011

Kwiecień przyniósł zadowalające zyski na rynku funduszy hedgingowych. Jednak więcej można było zarobić na giełdach papierów wartościowych. Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w kwietniu 2011 roku indeks światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index wzrósł o 1,7 proc. W kwietniu sytuacja na giełdach uległa poprawie, inwestycje w akcje przyniosły zyski – indeks amerykańskiej giełdy S&P500 wzrósł o 3,0 proc., londyński FTSE100 zyskał 2,7 proc. a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index wzrósł o 4,0 proc. Benczmark rynku obligacji - Barclays Aggregate Bond Index wzrósł o 1,3 proc.

Od początku tego roku indeks rynku funduszy hedgingowych wzrósł o 3,3 proc., co trudno uznać za sukces. W tym samym czasie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI wzrosły odpowiednio o: 9,1 proc., 2,9 proc. oraz 8,5 proc. Indeks rynku obligacji wzrósł w tym okresie o 1,7 proc.

W kwietniu aż 13 spośród sklasyfikowanych w raporcie 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zysk.

Największą miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 3,7 proc. zanotowały fundusze inwestujące na rynku kontraktów terminowych (Futures). I nie bez powodu, bowiem kwiecień upłynął pod znakiem hossy surowcowej, a wiele kontraktów terminowych jest opartych na tym rynku.

Drugie miejsce zajęły fundusze wykorzystujące nadzwyczajne sytuacje (Diversified Event-Driven) odnotowując zysk 2,1 proc. Trzecią natomiast lokatę uzyskała strategia opierająca się o tendencje makroekonomiczne (Macro) – zysk 1,5 proc. Czwarta pod względem zyskowności to strategia Long-Short Credit, gdzie buduje się portfel w oparciu o długie i krótkie pozycje, odpowiednio je przeważając w zależności od przewidywanych zmian na rynku akcji. Dała ona w kwietniu stopę zwrotu 1,4 proc.

Pod względem geograficznej alokacji aktywów w kwietniu wśród rynków rozwijających najzyskowniejsza okazała się znów Azja, przynosząc stopę zwrotu 2,5 proc. Jednak licząc od początku roku najwięcej dały zarobić fundusze hedgingowe lokujące na europejskich rynkach rozwijających się (+4,9 proc.).

Wśród rynków rozwiniętych najzyskowniejsze w kwietniu były inwestycje funduszy hedgingowych lokujących globalnie, dając miesięczną stopę zwrotu 2,2 proc. Jednak licząc od początku roku to Ameryka przyniosła najwyższą stopę zwrotu, fundusze hedgingowe zarobiły tam średnio 5,1 proc.

Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments

Jan Mazurek
Główny Analityk

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: