Koniunktura przemysłowa V 2011
2011-05-23 12:26
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2011
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w maju oceniany jest pozytywnie, nieco lepiej niż w kwietniu i przed rokiem. Wpływ na poprawę koniunktury mają lepsze niż w kwietniu oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień przy mniej pesymistycznych opiniach dotyczących produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej, a także przy utrzymujących się odpowiednich optymistycznych prognozach.Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w maju oceniany pozytywnie, podobnie jak w kwietniu i przed rokiem. Przedsiębiorcy oceniają bieżącą sprzedaż pozytywnie i lepiej niż w kwietniu. Prognozy w tym zakresie są korzystne, ale ostrożniejsze od przewidywań sprzed miesiąca. Jednostki odczuwają w kwietniu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, prognozy w tym zakresie są pesymistyczne.
W maju w większości badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest optymistycznie. Najlepiej koniunkturę oceniają jednostki usługowe z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (nieco gorzej niż w kwietniu i podobnie jak przed rokiem) oraz – w mniejszym stopniu – z sekcji informacja i komunikacja (podobnie jak przed miesiącem i przed rokiem). Najbardziej pesymistyczne, gorsze od odnotowanych w maju zeszłego roku i zbliżone do sygnalizowanych w kwietniu bieżącego roku, oceny koniunktury zgłaszają jednostki z sekcji po-została działalność usługowa.
1. Przetwórstwo przemysłowe
Zarówno w maju jak i w kwietniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym oceniany jest pozytywnie (plus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje podobnie jak przed miesiącem 20% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 16%. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
Korzystne są oceny zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Przedsiębiorcy sygnalizują szybszy wzrost krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Stan zapasów wyrobów gotowych zbliżony jest do odpowiedniego. Poziom należności zgłaszany przez respondentów zwiększa się wolniej niż przed miesiącem. Utrzymują się jednak trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie są korzystne, zbliżone do prognoz formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy przewidują nieznaczne redukcje zatrudnienia, nieco mniejsze niż zakładano w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć wolniej niż przewidywano w kwietniu.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Dyrektorzy jednostek małych oceniają koniunkturę negatywnie, ale nieco mniej pesymistycznie niż w kwietniu. W jednostkach średnich i dużych ogólny klimat koniunktury jest oceniany korzystnie, ale nieco ostrożniej niż w ubiegłym miesiącu. Ogólny klimat koniunktury najlepiej oceniają jednostki duże.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w działach przetwórstwa przemysłowego
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl