eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa V 2011

Koniunktura przemysłowa V 2011

2011-05-23 12:26

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2011


Negatywnie koniunkturę oceniają jednostki mikro, małe i średnie. Jedynie jednostki duże formułują korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury.

fot. mat. prasowe

Bariery działalności handlowej

Bariery działalności handlowej


Spośród badanych w maju jednostek 5,3% nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,6% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez respondentów zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w maju br. 59% przedsiębiorstw, 55% w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (53% w maju br., 50% przed rokiem), niedostatecznym popytem (46% w maju br., 49% w analogicznym miesiącu ub. r.), a także wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (45% w maju br. i 43% przed rokiem).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w wybranych grupach handlu

Ogólny klimat koniunktury w wybranych grupach handlu


4. Usługi

W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 30 (przed miesiącem plus 35). Poprawę koniunktury odnotowuje 36% ba-danych firm, a jej pogorszenie 6% (w kwietniu odpowiednio 40% i 5%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja w tym zakresie nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z nieznacznie mniej optymistycznych niż w kwietniu prognoz popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Bieżący popyt i sprzedaż rosną nieco szybciej niż przed miesiącem, utrzymują się też korzystne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Dyrektorzy jednostek sygnalizują szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżących cen. W najbliższych miesiącach może utrzymywać się tempo wzrostu cen, zbliżone do przewidywań z kwietnia. Przedsiębiorcy zamierzają zwiększyć zatrudnienie, ale w mniejszym stopniu niż planowali przed miesiącem. W maju spośród badanych przedsiębiorstw 1,7% (przed rokiem 2,3%) deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (80% w maju bieżącego i ubiegłego roku) oraz – w mniejszym stopniu – z konkurencją firm zagranicznych (50% w maju br., 47% przed rokiem).

fot. mat. prasowe

Koniunktura: zakwaterowanie/usługi gastronomiczne/transport i gospodarka magazynowa

Koniunktura: zakwaterowanie/usługi gastronomiczne/transport i gospodarka magazynowa


W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie plus 15. W obu miesiącach poprawę koniunktury odnotowuje 21% badanych firm, a jej pogorszenie 6%. Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy odnotowują wzrost bieżącego popytu, sprzedaży usług oraz poprawę sytuacji finansowej, prognozy w tym zakresie są też korzystne. Dyrektorzy jednostek zgłaszają spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen. Liczba zatrudnionych pracowników może rosnąć nieco wolniej niż się tego spodziewano w kwietniu. W maju 9,5% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 9,6%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (49% w maju br., 52% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (45% w maju br., 42% przed rokiem).

fot. mat. prasowe

Koniunktura: działalność finansowa i ubezpieczeniowa/informacja i komunikacja

Koniunktura: działalność finansowa i ubezpieczeniowa/informacja i komunikacja


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: