Koniunktura przemysłowa V 2011
2011-05-23 12:26
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2011
W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 7 (w kwietniu plus 6). Poprawę koniunktury odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie 16% (w kwietniu odpowiednio 23% i 17%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Zarówno bieżący jak i przewidywany popyt oraz sprzedaż są oceniane pozytywnie. Dyrektorzy jednostek sygnalizują lepsze niż przed miesiącem oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej. Sygnalizowany jest nieco wolniejszy niż w kwietniu wzrost bieżących i przyszłych cen usług. W tej grupie jednostek usługowych można się spodziewać wzrostu zatrudnienia. Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 8,6% (przed rokiem 6,5%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (65% w maju br., 53% przed rokiem), niedostatecznym popytem (59% w maju br., 55% przed rokiem) oraz z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (52% w maju br., 39% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z konkurencją firm krajowych (z 33% do 48%).
W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 5 (w kwietniu minus 6). Poprawę koniunktury odnotowuje 16% badanych firm, a jej pogorszenie 21% (w kwietniu odpowiednio 16% i 22%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny bieżącego popytu, sprzedaży, sytuacji finansowej są negatywne. Przyszły popyt i sprzedaż oceniane są korzystnie, ale prognozy są ostrożniejsze niż przed miesiącem. Utrzymują się negatywne przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Wzrost bieżących cen utrzymuje się na poziomie z kwietnia, zapowiadany na najbliższe miesiące wzrost cen może być mniejszy niż to przedstawiały prognozy z kwietnia.
Przewidywana skala redukcji zatrudnienia może być nieco większa od zapowiadanej przed miesiącem. W maju 6,1% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w maju 2010 r. odsetek ten wyniósł 6,4%). Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z: kosztami zatrudnienia (58% w maju br., 53% przed rokiem – obok bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu), konkurencją firm krajowych (51% w maju bieżącego i ubiegłego roku), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (48% w maju br., 44% przed rokiem).
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w usługach
Ogólny klimat koniunktury w usługach
5. Wskaźnik złożony SI
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) jest w maju oceniany negatywnie, nie-znacznie gorzej niż przed miesiącem, choć nieco lepiej niż przed rokiem.
Część diagnostyczna utrzymuje się na poziomie ocen sprzed miesiąca, podczas gdy część pro-gnostyczna kształtuje się na niższym niż w maju poziomie. W stosunku do maja ubiegłego roku pogorszenie odnotowano w części prognostycznej – poprawiły się oceny w części diagnostycznej. W bieżącym miesiącu część diagnostyczna wskaźnika syntetycznego nadal utrzymuje się na poziomie wyższym od prognostycznej.
W maju dyrektorzy jednostek przemysłowych, budowlano-montażowych, handlowych oraz usługowych oceniają sytuację nieznacznie negatywnie. W porównaniu do poprzedniego miesiąca oceny te są lepsze dla jednostek handlowych i usługowych. W stosunku do ocen sprzed roku poprawę odnotowuje się dla jednostek handlowych, budowlano-montażowych oraz przemysłowych.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik złożony i jego dekompozycja na sekcje i na diagnozę/prognozę
Wskaźnik złożony i jego dekompozycja na sekcje i na diagnozę/prognozę
Informacje o badaniu
Metodologia obliczania przez GUS wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej dla Polski (Synthetic Indicator – SI) oparta jest na metodologii wskaźnika ESI (Economic Sentiment Indicator – ESI) opracowanego i obliczanego przez Komisję Europejską dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej, Strefy Euro i Unii Europejskiej ogółem. Do budowy syntetycznego wskaźnika koniunktury gospodarczej dla Polski wykorzystywane są wskaźniki proste odnoszące się do wybranych pytań, wyrównane sezonowo, pochodzące z badań koniunktury przemysłu, budownictwa, handlu i usług. Do konstrukcji SI zastosowano następujące wagi: 50% dla przetwórstwa przemysłowego, 6% dla budownictwa, 6% dla handlu, 38% dla usług. Są to zaadoptowane wagi metodologii Komisji Europejskiej wynoszące odpowiednio: 40% dla przemysłu, 30% dla usług, 5% dla budownictwa, 5% dla handlu, 20% dla konsumentów.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl