Szkodliwe programy mobilne 2010
2011-05-26 10:58
Liczba rodzin i wariantów według platformy © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Szkodliwe programy mobilne 2013
Od publikacji poprzedniego raportu dotyczącego ewolucji zagrożeń mobilnych miało miejsce kilka istotnych wydarzeń.Po pierwsze, nastąpiły zmiany w dystrybucji systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych. Android konsekwentnie zdobywa nowych użytkowników, pozostawiając system Windows Mobile daleko w tyle. Wzrost udziału w rynku odnotował również iOS (system operacyjny dla iPhone’a/iPoda Touch/iPada) oraz BlackBerry, podczas gdy Symbian wciąż odnotowuje straty.
Po drugie, lista platform atakowanych przez szkodliwe programy została rozszerzona o iOS i Androida. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, szkodliwe programy atakujące iOS potrafią infekować tylko iPhony, na których przeprowadzono tzw. jailbreak, czyli złamano ich fabryczne zabezpieczania, aby zyskać możliwość instalowania aplikacji spoza App Store.
Szkodliwe programy i ataki stały się ogólnie bardziej złożone.
Na koniec warto wspomnieć, że celem przeważającej większości szkodliwych programów wykrytych w zeszłym roku jest kradzież pieniędzy użytkowników urządzeń mobilnych.
Tradycyjnie rozpoczniemy nasz przegląd od zaprezentowania statystyk.
Rodziny i warianty. Statystyki i zmiany
Popularność smartfonów oraz wzrost liczby oferowanych przez nie nowych usług prowadzi do wzrostu liczby szkodliwych programów wykorzystywanych przez cyberprzestępców do zarabiania pieniędzy na użytkownikach urządzeń mobilnych.
Do połowy sierpnia 2009 roku analitycy z Kaspersky Lab zarejestrowali 106 rodzin oraz 514 wariantów szkodliwych programów atakujących urządzenia mobilne. Przed końcem 2010 roku liczby te zwiększyły się do 153 rodzin i ponad 1 000 wariantów. Innymi słowy, w 2010 roku wykryliśmy o 65,12 proc. więcej nowych szkodliwych programów atakujących urządzenia mobilne niż w 2009 roku, czyli na przestrzeni ponad 17 miesięcy ich liczba zwiększyła się prawie dwukrotnie.
Pod koniec 2010 roku sytuacja dotycząca mobilnego szkodliwego oprogramowania wyglądała następująco:
fot. mat. prasowe
Liczba rodzin i wariantów według platformy
fot. mat. prasowe
Rozkład wariantów wykrytych zagrożeń według platformy
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl