Szkodliwe programy mobilne 2010
2011-05-26 10:58
Przeczytaj także: Szkodliwe programy mobilne 2013
Jak widać, tworzenie trojanów J2ME stało się niezwykle popularne wśród cyberprzestępców: liczba wariantów zagrożeń dla platformy J2ME prześcignęła nawet liczbę zagrożeń atakujących Symbiana. Czytelnicy powinni pamiętać, że szkodliwe aplikacje napisane w Javie stanowią zagrożenie nie tylko dla użytkowników smartfonów, ale również dla właścicieli zwykłych telefonów komórkowych. Ogólnie, szkodniki te próbują wysyłać wiadomości tekstowe na krótkie numery.
fot. mat. prasowe
Wzrost liczby znanych wariantów (2004-2010) i Miesięczne wahania liczby nowych wariantów (2004-2010)
Tabela przedstawia mobilne szkodliwe zagrożenia, które pojawiły się w okresie między sierpniem 2009 r. a grudniem 2010 r. (prezentacja według rodziny):
fot. mat. prasowe
Mobilne szkodliwe zagrożenia
Liczba nowych wariantów i nowych rodzin szkodliwego oprogramowania atakującego różne platformy, które zostały wykryte między sierpniem 2009 roku a grudniem 2010 roku:
fot. mat. prasowe
Liczba nowych wariantów i nowych rodzin szkodliwego oprogramowania
Nowości
Mobilne szkodliwe programy, za pomocą których cyberprzestępcy mogą zarabiać pieniądze
Tradycyjnie, świat mobilnego szkodliwego oprogramowania jest zdominowany przez programy wysyłające wiadomości tekstowe na krótkie numery o podwyższonej opłacie. Wykorzystywanie trojanów SMS to dla cyberprzestępców nadal najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób zarabiania pieniędzy. Przyczyna jest stosunkowo prosta: każdy telefon posiada “bezpośrednie połączenie” z pieniędzmi właściciela urządzenia w postaci jego konta mobilnego. To właśnie to “bezpośrednie połączenie” aktywnie wykorzystują cyberprzestępcy.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl