eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolskie firmy a elastyczność zatrudnienia

Polskie firmy a elastyczność zatrudnienia

2011-05-26 11:18

Przeczytaj także: Elastyczny czas pracy korzystny tylko dla pracodawcy?


fot. mat. prasowe

Wydłużony okres rozliczeniowy - powody stosowania

Wydłużony okres rozliczeniowy - powody stosowania

Spośród 500 badanych pracowników zaledwie 7% objętych zostało taką formą elastycznej organizacji czasu pracy. Powody wprowadzenia wydłużonego okresu rozliczeniowego osoby te widzą w podobny sposób jak sami pracodawcy. Spośród najważniejszych powodów, dla których ich zdaniem pracodawca wprowadził takie rozwiązanie, zatrudnieni podają: spadek przychodów związanych z kryzysem (31%), trudną sytuację finansową firmy (27%) i potrzebę poprawy organizacji pracy (23%). Jedynie 8% badanych pracowników wskazało, że wydłużony okres rozliczeniowy wprowadzony został na prośbę pracowników. Ten ostatni wynik pokazuje jednak, że nie tylko pracodawcy są inicjatorami stosowania wydłużonego okresu rozliczeniowego, ale również sami pracownicy widzą wynikające z tego korzyści.

Na pytanie jakie odniósł/odniosła Pan(i) osobiste korzyści z objęcia tym przepisem? pracownicy wskazywali przede wszystkim dwie odpowiedzi: mniej pracy/więcej czasu wolnego (23%) oraz gwarancja zatrudnienia (również 23%). W opinii większości badanych (54%) stosowanie wydłużonego okresu rozliczeniowego nie odniosło jednak żadnych korzyści z wprowadzenia tego rozwiązania. Z drugiej strony taki sam odsetek pracowników wskazał, że nie widzi też żadnych negatywnych konsekwencji stosowania wydłużonego okresu rozliczeniowego. Jedynie 12% badanych pracowników przyznało, że wejście w życie tej elastycznej formy organizacji czasu pracy doprowadziło do obniżenia kwoty ich wynagrodzenia, a kolejne 12% otrzymuje zmienną kwotę wynagrodzenia.

fot. mat. prasowe

Wydłużony okres rozliczeniowy - korzyści i konsekwencje

Wydłużony okres rozliczeniowy - korzyści i konsekwencje

Dla porównania, korzyści, które widzą firmy ze stosowania wydłużonego okresu rozliczeniowego, skupiają się wokół kwestii związanych z ograniczeniem kosztów zatrudnienia i poprawą organizacji i wydajności pracy. W obu przypadkach odpowiedziało tak 23% ankietowanych. Natomiast problemy, na które zwróciły uwagę firmy i które są związane z wdrażaniem tego rozwiązania to przede wszystkich: konieczność przystosowania przedsiębiorstwa i pracowników do nowej sytuacji (14%) i koszty wynikające z obowiązków pracodawcy (9%). 7% badanych firm wskazało również, że wprowadzenie wydłużonego okresu rozliczeniowego powoduje spadek satysfakcji pracowników. Zdecydowana większość (55%) badanych nie widziała jednak żadnych negatywnych konsekwencji wprowadzenia w życie tej regulacji.

Najciekawsze odpowiedzi dotyczą jednak przekonania pracowników do idei stosowania takich rozwiązań w polskim prawie. Wśród pracowników objętych tym rozwiązaniem poparcie dla stosowania wydłużonego okresu rozliczeniowego wyraziło 46% ankietowanych, a 38% z nich nie potrafiła na to pytanie odpowiedzieć i nie była zdecydowana czy powinna je poprzeć czy też nie.

fot. mat. prasowe

Czy wydłużony okres rozliczeniowy powinien być stosowany?

Czy wydłużony okres rozliczeniowy powinien być stosowany?

Podobne przekonanie mieli pracownicy, do których wydłużony okres rozliczeniowy nie ma obecnie zastosowania. 40% ankietowanych popiera tę ideę, a 28% nie potrafiło się odnieść do zadanego pytania. Z drugiej strony większy odsetek pracowników niż poprzednio (38%) jest temu pomysłowi przeciwny. Osoby popierające stosowanie w polskim ustawodawstwie tej formy organizacji czasu pracy twierdzą, że daje ona zatrudnionym gwarancję/stabilność zatrudnienia (41%), a w drugiej kolejności poprawia organizację czasu pracy. Przeciwnicy tego rozwiązania wskazywali natomiast na główne ryzyka w postaci: zwiększenia zagrożeniem zwolnienia (24%) i możliwością obniżenia wynagrodzenia (24%).

poprzednia  

1 2 3 4 ... 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: