Polskie firmy a elastyczność zatrudnienia
2011-05-26 11:18
Przeczytaj także: Elastyczny czas pracy korzystny tylko dla pracodawcy?
Natomiast na 375 pracowników, którzy wzięli udział w badaniu, jedynie 2% (13 pracowników) złożyło wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy. Pracownicy podkreślają możliwość łączenia życia zawodowego z rodzinnym jako pozytywną stronę stosowania tego rozwiązania, większość z nich nie widzi żadnych negatywnych konsekwencji.
fot. mat. prasowe
Indywidualny rozkład czasu pracy - korzyści i konsekwencje (pracownicy)
Indywidualny rozkład czasu pracy - korzyści i konsekwencje (pracownicy)
RUCHOMY CZAS PRACY
Jak przypomina PKPP Lewiatan, ruchomy czas pracy to system czasu pracy, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy we wskazanym przez siebie przedziale czasowym, np. między godziną 7.00 a 10.00 rano, i kończy pracę po przepracowaniu swojego wymiaru dobowego (np. 8 godzin). Powoduje to, że godzina zakończenia pracy jest uzależniona od godziny jej rozpoczęcia, czyli przypada po przepracowaniu dobowego wymiaru czasu pracy. U jednego pracodawcy mogą być stosowane, w zależności od potrzeb, odmienne systemy czasu pracy dla różnych grup pracowników, poszczególnych stanowisk pracy lub komórek organizacyjnych. Stąd można wprowadzić ruchomy czas pracy tylko niektórym pracownikom.
Należy pamiętać, że systemy i rozkłady czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy (jeśli nie ma obowiązku wydawania regulaminu pracy – ogłasza się w obwieszczeniu).
Z możliwości wprowadzenia ruchomego czasu pracy korzysta obecnie 23% (64 na 200) przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu. Tylko w 4% przypadków ruchomy czas pracy objął wszystkich pracowników i aż u 16% przedsiębiorców zastosowano go wobec tylko 1 pracownika! U 33% pracodawców objęto od 5 do 50% pracowników.
Najważniejsze są korzyści, które pracodawcy wskazali jako wynikające z zastosowania ruchomego czasu pracy, wśród których najważniejsza jest poprawa organizacji i wydajności pracy (aż 44% respondentów).
Pracownicy objęci ruchomym czasem pracy, wśród zalet wprowadzenia tego systemu wymieniają na pierwszym miejscu ułatwienia w zakresie godzenia życia zawodowego z rodzinnym (52%), swobodę wyboru czasu pracy (33%) oraz więcej wolnego czasu (17%), a 13% respondentów nie widzi żadnych plusów.
fot. mat. prasowe
Ruchomy czas pracy - korzyści dla pracownika
Ruchomy czas pracy - korzyści dla pracownika
Jednakże pracownicy dostrzegają również wady – 17% uważa, że największym minusem jest konieczność utrzymywania samodyscypliny. Pozytywne jest to, że 43% pracowników nie widzi żadnych minusów.
fot. mat. prasowe
Ruchomy czas pracy - negatywne konsekwencje
Ruchomy czas pracy - negatywne konsekwencje
SKRÓCONY TYDZIEŃ PRACY
System skróconego tygodnia pracy polega na wykonywaniu pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w tygodniu, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy do maksymalnie 12 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Okres rozliczeniowy nie może być w tym przypadku dłuższy niż jeden miesiąc. Ten system czasu pracy jest stosowany wyłącznie na wniosek pracownika. Pracodawca nie ma możliwości narzucenia pracownikom tego systemu czasu pracy, nie ma też obowiązku uwzględnienia wniosku. Zgodnie z art. 150 § 3 k.p. zastosowanie omawianego sytemu czasu pracy następuje na podstawie umowy o pracę, bądź aneksu do umowy.
Spośród badanych firm, skrócony tydzień pracy jest stosowany tylko w 23 przedsiębiorstwach, w 17 był stosowany w przeszłości. W 5 firmach korzystali z tego systemu pojedynczy pracownicy, w jednej firmie wszyscy.
![Elastyczny czas pracy tylko za zgodą pracownika [© JENS - Fotolia.com] Elastyczny czas pracy tylko za zgodą pracownika](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/czas-pracy/Elastyczny-czas-pracy-tylko-za-zgoda-pracownika-127220-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl