Polskie firmy a elastyczność zatrudnienia
2011-05-26 11:18
Przeczytaj także: Elastyczny czas pracy korzystny tylko dla pracodawcy?
Tylko 21% firm objętych badaniem stosuje takie rozwiązanie w swojej organizacji. Wśród korzyści 37% pracodawców wymienia wzrost satysfakcji pracowników, 14% spadek rotacji kadr, a 12% uniknięcie ograniczenia zatrudnienia.
fot. mat. prasowe
Ograniczenie wymiaru etatu - korzyści
Ale pracodawcy dostrzegają również negatywne aspekty ograniczenia wymiaru etatu; najwięcej z nich (aż 58%) wymienia konieczność przejęcia obowiązków (bądź części obowiązków) przez innych pracowników. Tylko 5% respondentów nie zauważyło żadnych niedogodnień.
fot. mat. prasowe
Ograniczenie wymiaru etatu - konsekwencje dla firm
Możliwość obniżenia wymiaru etatu w okresie, w którym pracownik jest uprawniony do korzystania z urlopu wychowawczego jest związana z koncepcją godzenia życia zawodowego z obowiązkami rodzinnymi. Jednakże jak wskazują wyniki badania najczęściej wymienianą przez pracowników korzyścią jest gwarancja zatrudnienia przez 12 miesięcy od złożenia wniosku o obniżenie wymiaru. Natomiast najczęściej wymienianą konsekwencją negatywną jest obniżenie kwoty wynagrodzenia.
fot. mat. prasowe
Ograniczenie wymiaru etatu - korzyści i konsekwencje dla pracownika
URLOPY OJCOWSKIE
Badanie PKPP Lewiatan nie zawierało pytań związanych z wykorzystywaniem przez mężczyzn urlopu ojcowskiego. Jest to jednak rozwiązanie, które zyskuje w ostatnim czasie na popularności i jest jedną z form ułatwiających godzenie życia zawodowego z rodzinnym. Zaletą urlopu ojcowskiego jest to, że można z niego skorzystać w tym samym czasie kiedy z urlopu macierzyńskiego korzysta kobieta. Dzięki takiemu rozwiązaniu oboje rodzice mogą spędzić ze swoim dzieckiem pierwsze dni wspólnie.
Urlop ojcowski wprowadzono w Polsce w 2010 r. To tygodniowy okres przeznaczony na opiekę nad dzieckiem wyłącznie dla ojca – nie może być wykorzystany przez matkę dziecka. Można z niego skorzystać w ciągu pierwszego roku życia dziecka. W 2012 r. urlop ojcowski będzie przysługiwał w wymiarze dwóch tygodni.
Jak wynika z danych ZUS, liczba mężczyzn korzystających z urlopów ojcowskich rośnie: w styczniu 2010 r. na urlopie ojcowskim było zaledwie 75 mężczyzn, w maju już 1,6 tys., w 2011 r., w styczniu i lutym z urlopów skorzystało już 3,1 tys. ojców. W zeszłym roku ZUS wypłacił 17,2 tys. zasiłków macierzyńskich z tytułu urlopu ojcowskiego.
PODSUMOWANIE
Przeprowadzone przez PKPP Lewiatan badanie dowiodło, że choć polskie przepisy posiadają szeroki wachlarz regulacji umożliwiających stosowanie elastycznych form wykonywania pracy oraz organizacji czasu pracy, to wiele z obowiązujących przepisów należałoby nadal upraszczać i udoskonalać. Krokiem niezbędnym do zwiększenia wykorzystywania tych przepisów jest również ich większa popularyzacja wśród pracowników i pracodawców. Badanie pokazało bowiem, że aż 24% pracodawców i ponad połowa (52%) pracowników nie potrafi wymienić żadnego rozwiązania zwiększającego elastyczność zatrudnienia. Jednocześnie 11% pracodawców i aż 34% (!) pracowników nie potrafi podać żadnego skojarzania z terminem „elastyczność zatrudnienia”. To obrazuje jak niska wśród polskiego społeczeństwa jest świadomość nt. rozwiązań, które poprawiają elastyczność zatrudnienia i mogą wspierać godzenie życia zawodowego z rodzinnym.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl