eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy studenci a praca wakacyjna

Polscy studenci a praca wakacyjna

2011-05-26 13:46

Polscy studenci a praca wakacyjna

W jakim stopniu podjęcie pracy wakacyjnej będzie Twoim zdaniem procentowało w przyszłości? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Studenci coraz częściej podejmują pracę zawodową podczas studiów. Taka praca może pozytywnie wpłynąć na rozwój kariery, ułatwić podjęcie pierwszej pracy po zakończeniu edukacji. Jakiej pracy studenci się podejmują, jakie są ich oczekiwania? Czy są one zgodne z oczekiwaniami i opiniami pracodawców? Wyniki badania postaw studentów: "Praca wakacyjna - wyobrażenie a rzeczywistość dla polskiego studenta" i badania pracodawców, przeprowadzone przez AIESEC POLSKA i Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia, pokazują jak obecnie wygląda sytuacja studentów na rynku pracy i jakie formy aktywności studentów są najbardziej cenione przez pracodawców.

Przeczytaj także: Wakacyjna praca dla studenta

fot. mat. prasowe

Zajęcia respondentów podczas ostatnich wakacji

Zajęcia respondentów podczas ostatnich wakacji

Z badania wynika, że 45% studentów w ubiegłe wakacje pracowało zarobkowo, 7% było na płatnym stażu, a 23% odbywało bezpłatne praktyki lub staż. Wśród osób, które podejmowały pracę w minione wakacje, najpopularniejszym sposobem jej szukania okazały się polecania znajomych, z których korzystała połowa ankietowanych. Drugie co do popularności były portale pracy (korzystało z nich 43% respondentów). Jedynie co siódmy ankietowany sięgał po pomoc biur pośrednictwa pracy, agencji rekrutacyjnych, bądź szukał ogłoszeń w gazetach. Jeszcze mniejszą popularnością cieszyły się uczelniane Biura Karier.

fot. mat. prasowe

W minione wakacje, kiedy szukałem/am pracy wakacyjnej korzystałem/am z:

W minione wakacje, kiedy szukałem/am pracy wakacyjnej korzystałem/am z:


Kryteria, jakimi kierowali się respondenci wybierając pracodawcę na wakacje mogą zaskakiwać. Aspekt, który uwzględniło najwięcej (37%) ankietowanych to zbieżność profilu pracodawcy wakacyjnego z przyszłym pracodawcą stałym. Bliskość miejsca zamieszkania odgrywała ważniejszą rolę od wcześniejszych bezpośrednich interakcji z firmą, miejsca firmy w rankingach najlepszych pracodawców, wielkość firmy w regionie. Świadczy to o małej mobilności studentów i pokazuje dość dużą bierność tej grupy.

fot. mat. prasowe

W minione wakacje, gdy wybierałem/am pracodawcę, kryteriami na które zwracałem/am uwagę były przede

W minione wakacje, gdy wybierałem/am pracodawcę, kryteriami na które zwracałem/am uwagę były przede wszystkim:


Praca wakacyjna stanowi dla studentów przede wszystkim źródło pozyskania dodatkowych zarobków, jednak w rzeczywistości tylko 40% osób pracujących podczas wakacji uważa, że praca wakacyjna taką możliwość im dała. Również doświadczenie, które ma dawać przewagę na rynku pracy jest przeceniane. Aż 60% respondentów uważa, że takowe praca wakacyjna im umożliwi, ale jedynie nieco ponad jedna trzecia respondentów deklaruje zdobycie wartościowego doświadczenia podczas pracy w minione wakacje. Niedoceniane jest traktowanie pracy wakacyjnej jako okazji do tego, żeby zapoznać się z charakterem pracy na danym stanowisku czy w danym dziale.
Przeczytaj także: Praca zarobkowa kontra studia Praca zarobkowa kontra studia

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: