Polscy studenci a praca wakacyjna
2011-05-26 13:46
Przeczytaj także: Wakacyjna praca dla studenta
fot. mat. prasowe
W jakim stopniu podjęcie pracy wakacyjnej będzie Twoim zdaniem procentowało w przyszłości?
Mniejszym zainteresowaniem według deklaracji respondentów będzie cieszyć się praca zarobkowa niezwiązana z kierunkiem studiów (spadek z 36 do 25%), podobnie jak bezpłatne praktyki i staże (spadek z 23 do jedynie 10%). Jak takie rozwiązania wpływają na przygotowania studentów do wyboru w sposób świadomy przyszłej pracy, związanej z kierunkiem studiów i jego zainteresowaniami? Niedostateczna wiedza z zakresu poszukiwania odpowiednich możliwości pracy wakacyjnej wpływa na niedostateczne dopasowanie oczekiwań do możliwości studentów.
Badanie wskazuje, iż oczekiwania studentów w stosunku do pracy wakacyjnej mijają się z rzeczywistością, a przecież praca wakacyjna może być idealnym wykorzystaniem czasu w zdobyciu dodatkowej wiedzy i umiejętności oraz być elementem spójnym w przyszłej pracy zawodowej. Potwierdzają to też HR menedżerowie, z którymi rozmawiali autorzy badań. Wszyscy jednomyślnie się zgadzają z poglądem, że praca podczas studiów jest bardzo ważna. Według nich uczy odpowiedzialności, szacunku dla pracy, dobrej organizacji. Mniej istotne, choć też ważne jest to, w jaki sposób praca jest podejmowana. Pracodawcy najkorzystaniej oceniają studentów podejmujących praktyki czy pracę związaną z kierunkiem studiów, jednak doceniają każdą pracę.
fot. mat. prasowe
Praca wakacyjna - wyobrażenia a rzeczywistość
- Warto zwrócić uwagę na fakt, że dla znakomitej większości studentów głównym motywatorem do podjęcia pracy wakacyjnej są względy finansowe. Tymczasem, kluczowym problemem powinno być rozważenie plusów i minusów w perspektywie krótko- i dłogofalowej. Świadome i odpowiedzialne planowanie swojej kariery to dla pracodawcy syganał, że student poważnie myśli o swojej pracy, więc równie poważnie będzie do niej podchodził - mówi Artur Skiba, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Badane firmy równie zgodnie twierdzą, że studenci powinni podejmować pracę wakacyjną po 3. roku, gdyż wtedy młody człowiek staje się na tyle dojrzały, aby podejmować racjonalne decyzje i działania w biznesie. Praca w pełnym wymiarze godzin na 2. roku studiów jest uważana przez niektórych pracodawców za zbyt wczesną inicjatywę.
Z kolei 5. rok studiów jest postrzegany jako ostatni dzwonek do podjęcia pracy zawodowej, gdyż podłoże teoretyczne nie wystarcza. Bez wcześniejszych doświadczeń w pracy ciężko jest ocenić kompetencje danej osoby. Chcąc zatrudnić pracownika na pełen etat, wymagając pełnej dyspozycyjności, pracodawcy wolą związać się z osobami, które ukończyły studia magisterskie lub przynajmniej licencjackie.
- Warto pamiętać, że choć praca studentów jest bardzo ceniona przez pracodawców, bo świadczy o aktywności kandydata do pracy, o jego otwartej postawie, umiejętności poruszania się po rynku pracy i w rozmaitych organizacjach, nie jest najważniejszym kryterium oceny do pracy na etacie. Dla pracodawców ważne są kompetencje, wartości, cechy osobowości, umiejętność logicznego myślenia - zaznacza Monika Ulatowska, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl