Zaangażowanie w pracę nie dla młodych
2011-05-27 10:40
Przeczytaj także: Spóźnienie do pracy nie w stylu Polaka
Stres i presja w pracy zbierają swoje żniwo
W wielu krajach stres i presja w pracy mają bardzo negatywny wpływ na samopoczucie młodych pracowników. Kryzys gospodarczy zniszczył aspiracje wielu z nich. Z powodu recesji 36 proc. młodych pracowników musiało podjąć pracę, z której byli niezadowoleni lub zdecydować się na wybranie zupełnie innej ścieżki zawodowej (37 proc.).
Badanie pokazuje też, że na młodych pracownikach odbijają się cięcia budżetowe. Wśród nich 39 proc. uważa, że pracodawcy wymagają od nich więcej tłumacząc się kryzysem finansowym. Spośród starszych pracowników 24 proc. osób podziela to zdanie. Jedna trzecia młodych pracowników (34 proc.) obawia się też braku odpowiednich zasobów niezbędnych do efektywnego wykonywania pracy. Wśród starszej grupy pracowników odsetek ten wynosi 22 proc.
To z kolei ma poważny wpływ na samopoczucie młodych pracowników. Dwie piąte z nich (40 proc.) często pracuje w stresie, co stanowi odsetek wyższy niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej. Co więcej, prawie jedna trzecia (31 proc.) z nich odczuwa presję, aby zostawać w pracy po godzinach.
W rezultacie dwie piąte młodych pracowników (39 proc.) jest niezadowolonych z próby zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Ponownie jest to najwyższy odsetek spośród wszystkich grup wiekowych. Ponadto jedna trzecia (32 proc.) uważa, że stres i presja w pracy często odbijają się na ich zdrowiu. Jest to odsetek o 5 punktów procentowych wyższy niż w przypadku osób w wieku 50 lat oraz o 10 punktów wyższy niż wśród osób w wieku 60 lat.
Zaangażowanie młodych Polaków
Zaangażowanie młodych Polaków jest niższe niż ich rówieśników w pozostałych krajach objętych badaniem – tylko 15 proc. pracujących Polaków w wieku 18-29 lat jest bardzo zaangażowanych w swoją pracę (w innych krajach jest to odsetek 21 proc.).
Według badań, duża część młodych Polaków wyraża zaniepokojenie: brakiem równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym - 44 proc. uważa, że problem ten występuje często lub prawie zawsze (w innych krajach 39 proc.), poziomem stresu w pracy (53 proc.; w innych krajach 40 proc.), czy koniecznością pracy po godzinach (34 proc.; w innych krajach 31 proc.).
fot. mat. prasowe
Odsetek pracowników w wieku 18-29 lat „często” albo „prawie zawsze” niezado
Niskie zaangażowanie młodych Polaków może być spowodowane ich elastycznością i przekonaniem o własnych możliwościach zawodowych – co trzeci (34 proc.) rozważa wyjazd z kraju w poszukiwaniu lepszej pracy, 45 proc. młodych zastanawia się nad zmianą swojej drogi zawodowej, a co drugi (48 proc.) uważa, że na rynku pracy jest wiele odpowiednich dla niego ofert pracy.
Na frustrację młodych pracowników może wpływać obecna sytuacja ekonomiczna - 32 proc. z nich czuło się zmuszonych do podjęcia niezadowalającej pracy. Ponadto, co trzeci badany (31 proc.) przyznaje, że musiał się przekwalifikować, a 38 proc. młodych pracowników zmieniła swoje plany życiowe z powodu obecnej sytuacji ekonomicznej.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl