Mango Windows Phone 7
2011-05-26 11:59
Mango - zintegrowana komunikacja © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Nowe telefony z Windows Phone 7
Siedem miesięcy temu Microsoft przedstawił alternatywę dla rynku smartfonów wprowadzając system Windows Phone 7. Dzięki nowemu interfejsowi Microsoft na nowo zdefiniował sposób komunikacji i wykorzystania możliwości współczesnych telefonów komórkowych.fot. mat. prasowe
Mango - zintegrowana komunikacja
Obecnie Microsoft zaprezentował dużą aktualizację tego systemu, która wprowadza szereg nowych funkcji przesuwających granicę oczekiwań wobec smartfonów pod względem komunikacji, aplikacji i korzystania z Internetu. Pracując nad Mango programiści Microsoft trzymali się zasad projektowych, na które tak pozytywnie zareagowali pierwsi użytkownicy Windows Phone; idei, według której oprogramowanie nie powinno pochłaniać uwagi użytkowników, a pozwalać im na swobodne łączenie się z najważniejszymi dla nich ludźmi oraz zapewnić dostęp do informacji istotnych w danym momencie.
Aktualizacja Mango pozwoli na wykorzystanie nowych narzędzi dla deweloperów, dzięki którym możliwe będzie tworzenie aplikacji i gier nowej generacji. Nowe narzędzia deweloperskie otworzą między innymi dostęp do biblioteki żyroskopu oraz kamery telefonu, co wpłynie na lepsze połączenie warstwy sprzętowej z elementami oprogramowania i wykorzystanie w aplikacjach tzw. augmented reality (rzeczywistość rozszerzona). Deweloperzy będą również mogli w szerszym zakresie wykorzystać potencjał kafli oraz wielozadaniowości. Bezpłatna wersja beta Windows Phone Developer zostanie udostępniona na stronach Microsoft w ciągu 24 godzin od wczorajszej prezentacji.
fot. mat. prasowe
Mango - ekran startowy
Mocniejszy ekosystem
Ekosystem Windows Phone 7 rośnie stabilnie od czasu premiery w październiku zeszłego roku. W usłudze Marketplace dostępnych jest obecnie ponad 17 tysięcy aplikacji. Średnio co tydzień pojawia się 1200 nowych programów rozszerzających użyteczność Windows Phone 7. Coraz większą grupę wśród nich stanowią polskie aplikacje, których w tej chwili jest ponad 180, a codziennie przybywają dwie kolejne. Średnio co tydzień Marketplace odnotowuje również 11 nowych rejestracji polskich programistów, których obecnie jest ponad 350.
Mango przyczyni się do rozwoju i wzmocnienia ekosystemu Windows Phone dzięki nowym partnerskim umowom z firmami Acer, Fujistu-Toshiba i ZTE, które zobowiązały się do wprowadzenia nowych modeli Windows Phone na rynkach na całym świecie.
Wraz z Mango rośnie też liczba obsługiwanych przez Windows Phone języków, która od tej pory obejmuje również język polski. Znacznie wydłuża się też lista krajów, z których klienci mają dostęp do aplikacji poprzez Windows Phone Marketplace.
Łatwiejsza komunikacja
Użytkownicy współczesnych smartfonów często skarżą się, że ich obsługa nastręcza im wielu kłopotów, ponieważ dotarcie do konkretnej informacji wiąże się z wykonaniem kilku kroków. Wynika to z architektury tych urządzeń, która jest skoncentrowana na aplikacjach, a nie na użytkowniku.
Mango podchodzi do urządzenia z perspektywy użytkownika i organizuje informacje wokół osoby lub grupy, z którą się kontaktujemy, a nie aplikacji, z której korzystamy.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl