Rynek nieruchomości i kredytów I kw. 2011
2011-05-26 12:12
Średnie ceny transakcyjne mkw. mieszkania w wybranych miastach w 2010 r. i I kw. 2011 r. © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości i kredytów IV kw. 2010
fot. mat. prasowe
Liczba nowo podpisanych umów o kredyt kwartalnie
fot. mat. prasowe
Wartość nowo podpisanych umów o kredyt kwartalnie
„Oceniamy wyniki I kwartału jako bardzo pozytywne, tym bardziej, że przerwany został trend spadkowy obserwowany w ostatnich miesiącach. Prognozujemy wynik akcji kredytowej na rok 2011 na poziomie wyższym niż ten osiągnięty w roku 2010, a z pewnością nie przekraczającym jednak poziomu 60 miliardów złotych. Tym bardziej, że 25 br. stycznia uchwalona została nowa wersja Rekomendacji S, zdecydowanie zaostrzająca kryteria udzielania kredytów hipotecznych. Oczywiście nie bez znaczenia na wyniki kolejnych kwartałów będzie ostateczna decyzja Sejmu w sprawie zmian w rządowym programie „Rodzina na Swoim” – mówi Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich, Wiceprezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji.
Utrzymuje się trend wzrostowy udziału kredytów w walucie krajowej. Na koniec I kwartału 2011 roku kredyty złotowe stanowią ponad 80 % akcji kredytowej banków. Rok temu było to 77%, a dwa lata temu zaledwie 63%.
W 2011 r. wchodzą w życie rekomendacje nadzoru bankowego S i T oraz ustawa o kredycie konsumenckim. Rekomendacje wyznaczają nowe zasady oceny zdolności kredytowej klienta. Banki udzielające kredytów hipotecznych, zostały zobligowane w ustawie m.in. do stosowania wystandaryzowanego arkusza informacyjnego o ofercie kredytowej dla kredytów hipotecznych.
„Wskutek wprowadzenia rekomendacji T podniesione zostały wymogi w obszarze dostarczania dokumentacji niezbędnej do udzielenia kredytów i zaostrzone zostały procedury związane z udzielaniem kredytów. Rekomendacja S zacznie obowiązywać od lipca br. W związku z tym podtrzymany zostanie niski poziom akcji kredytowej w walutach obcych (CHF i EURO), nawet pomimo podniesienia stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski” - podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl