Duże firmy wolą komputery przenośne
2011-05-31 00:15
Wyposażenie w sprzęt IT w dużych firmach w Polsce, kwiecień 2011 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polskie firmy a zakupy grupowe
Podstawowe wyposażanie dużych firm w Polsce w pełni obejmuje drukarki, serwery routery. Desktopy, z których korzysta 96% uzupełniane są o korzystanie z notebooków (96%) oraz netbooków (56%). Z pamięci masowych korzysta 80% firm.fot. mat. prasowe
Wyposażenie w sprzęt IT w dużych firmach w Polsce, kwiecień 2011
Z raportu wynika, że 29% dużych firm w Polsce posiada od 50 do 99 stanowisk wyposażonych w komputery stacjonarne, kolejne 30% posiada takich stanowisk od 100 do 249 sztuk. Dołączając do tej grupy 20% dużych firm, w których liczba komputerów stacjonarnych mieści się między 10 a 49 sztuk, zauważamy, że 80% firm dużych stanowią takie, w których liczba komputerów stacjonarnych mieści się między 10 a 499. Pozostałe firmy istotnie odbiegają od tego przedziału. 1% stanowią firmy, najczęściej firmy produkcyjne, o relatywnie wysokim odsetku pracowników fizycznych lub takie, w których dużo bardziej powszechnie używane są komputery przenośne.
fot. mat. prasowe
Liczba komputerów biurkowych i przenośnych w dużych firmach w Polsce, kwiecień 2011
Ponad połowa dużych firm w Polsce (55%) dysponuje komputerami przenośnymi (notebooki + netbooki) w ilości od 10 do 49 sztuk. W przypadku 20% badanych firm liczba takich komputerów przekracza 9 sztuk. Jedynie w przypadku 3% firm ich ilość przekracza 250 sztuk.
Średnia liczba komputerów w dużych firmach w Polsce wynosi 222 sztuki i jest o 15 sztuk niższa w porównaniu do wyniku analogicznego badania dużych firm jakie PMR Research zrealizował w 2005 roku. Warto jednak zauważyć, że zgodnie z istniejącymi na rynku trendami istotnie wzrósł udział komputerów przenośnych wśród wszystkich komputerów, jakimi dysponują duże firmy w Polsce. Odsetek ten wynosi obecnie 26%, i jest wyższy o 11 punktów procentowych w porównaniu do roku 2005.
fot. mat. prasowe
Liczba lat, po upływie których wymienia się komputery biurkowe i przenośne na nowe w dużych firmach
PMR podkreśla, że w porównaniu do wspominanego wyżej badania z roku 2005 przeciętny czas eksploatacji zarówno komputerów stacjonarnych jak i przenośnych w dużych firmach w Polsce nie uległ istotnej zmianie (wydłużył się o kilka miesięcy).
Przeciętny czas użytkowania komputerów stacjonarnych w dużych firmach wynosi niewiele ponad 4 lata. Dominującym okresem eksploatacji komputerów stacjonarnych w dużych firmach jest okres 4 i 5 lat, przez taki okres komputery stacjonarne są eksploatowane odpowiednio w 27% firm. Jedynie w przypadku 23% badanych firm komputery wymienia się po 3 letniej eksploatacji. W przypadku 4% firm, do wymiany dochodzi już po upływie 2 lat. 6% firm eksploatuje komputery stacjonarne 7 lat lub nawet dłużej.
Przeciętny okres eksploatacji komputerów przenośnych w dużych przedsiębiorstwach wynosi niespełna 4 lata. Blisko co trzecie przedsiębiorstwo (30%) wymienia swoje komputery przenośne już po upływie 3 lat, co czwarte (27%) po upływie 4 lat a 23% po upływie 5 lat. Jedynie 7% dużych firm wymienia komputery przenośne na nowe po upływie 6 lub więcej lat.
Informacje o badaniu
W raporcie wykorzystano dane z badania przeprowadzonego w kwietniu 2011 r. przez PMR Research (www.research-pmr.com) – dział firmy PMR specjalizujący się w prowadzeniu badań marketingowych i przygotowywaniu analiz rynkowych. Badanie zostało przeprowadzone techniką wywiadu telefonicznego CATI z użyciem wystandaryzowanego kwestionariusza wywiadu. Wywiady zostały wykonane ze studia telefonicznego PMR Research. W sumie zrealizowano 417 pełnowartościowych wywiadów. Respondentami w badanych przedsiębiorstwach były osoby najlepiej orientujące się w sprawach informatyki w firmie, przede wszystkim reprezentujący dział IT (kierownicy, dyrektorzy, informatycy). Wyniki badania są reprezentatywne dla zbiorowości polskich przedsiębiorstw zatrudniających 250 i więcej osób, działających w następujących branżach: Finanse (banki, ubezpieczenia, leasing, fundusze, pośrednictwo finansowe)/ Handel detaliczny i hurtowy, dystrybucja towarów/ Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej: elektrownie, elektrociepłownie, zakłady energetyczne, wodociągi i inne komunalne (Utilities)/ Produkcja maszyn, urządzeń, gotowych wyrobów metalowych, hutnicza, produktów plastikowych, mebli/ Produkcja napojów, żywności, wyrobów chemicznych (FMCG)/ Usługi transportowe i logistyka. Według szacunków PMR, cała badana zbiorowość – zarejestrowane i jednocześnie aktywne w Polsce firmy, zatrudniające 250+ osób, działające w ww. branżach – składa się z ponad 2 400 podmiotów.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl