Fałszywy antywirus dla Mac OS X
2011-05-31 10:30
Firma ESET, producent pakietu bezpieczeństwa ESET Smart Security, zidentyfikowała kolejne po MacDefenderze fałszywe rozwiązania antywirusowe dla systemów Mac OS X. Złośliwe programy do złudzenia przypominają teraz oryginalne aplikacje dedykowane dla komputerów firmy Apple.
Przeczytaj także: Fałszywy antywirus na ICQ
Analitycy zagrożeń z laboratorium antywirusowego ESET przechwycili w sieci kolejne po MacDefenderze aplikacje typu scareware (fałszywe oprogramowanie antywirusowe), atakujące użytkowników systemów Mac OS X. Nowe groźne programy to MacProtector, MacDetector, MacSecurity oraz Apple Security Center. W przeciwieństwie do MacDefendera, który bardzo nieudolnie naśladował aplikację antywirusową dla komputerów Apple, najnowsze programy przypominają już wyglądem oryginalne rozwiązania dedykowane dla Maków.Według informacji przekazanych przez specjalistów z firmy ESET, przechwycone aplikacje rozprzestrzeniają się za pośrednictwem sieci z wykorzystaniem sztuczek BlackHat SEO. Oznacza to, iż zagrożenia te ukrywają się na stronach wyświetlanych wśród wyników wyszukiwarek internetowych. Uruchomienie takiej strony powoduje pojawienie się w oknie przeglądarki informacji o infekcji wykrytej na komputerze użytkownika. Jeśli przeglądarka internauty posiada włączoną opcję „Otwórz bezpieczne pliki po pobraniu” instalator scareware uruchomi się automatycznie. Zaraz po zainstalowaniu aplikacji wyświetlony zostaje monit o konieczności wykupienia pełnej licencji programu. Nieostrożny internauta, który zapłaci za aplikację swoją kartą kredytową traci pieniądze i dodatkowo przekazuje dane swojej karty kredytowej cyberprzestępcom.
Specjaliści z firmy ESET dają użytkownikom Mac OS X dwie rady, dzięki którym mogą oni uniknąć problemów związanych z aplikacjami podobnymi do MacDefendera:
- Zmień ustawienia przeglądarki Safari, odznaczając opcję „Otwieraj bezpieczne pliki po pobraniu” (wybierz Preferencje w pasku przeglądarki Safari, a następnie Ogólne).
- Zainstaluj sprawdzone rozwiązanie antywirusowe jednego ze znanych producentów.
Złośliwy program można również przechytrzyć. W momencie wyświetlania monitu o infekcji wystarczy zamknąć okno przeglądarki. Ważne, aby nie klikać w żaden z przycisków „OK” czy „Anuluj”, znajdujących się w wyświetlonym oknie.
Przeczytaj także:
ESET: fałszywy antywirus Fix-PC
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fałszywe antywirusy, szkodliwe programy, złośliwe oprogramowanie, scareware, ochrona antywirusowa, Mac OS X