eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPoszukiwany metraż mieszkania IV 2011

Poszukiwany metraż mieszkania IV 2011

2011-05-31 11:57

Poszukiwany metraż mieszkania IV 2011

Zmiany wielkości mieszkań oddawanych do użytkowania © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W kwietniu deweloperzy oddali do użytkowania mieszkania o powierzchni 65 m kw. Był to wynik o 8 m kw. niższy niż rok temu. Wciąż jednak lokale budowane przez deweloperów są o 14 m kw. za duże względem potrzeb nabywców. Lepiej sprostują im spółdzielnie, choć ich lokale także pozostają za duże.

Przeczytaj także: Poszukiwany metraż mieszkania II 2011

Zgodnie z najświeższymi danymi GUS w ciągu ostatnich 12 miesięcy zostało w Polsce oddanych do użytkowania blisko 128 tys. mieszkań. Ich średni metraż wyniósł przeszło 109 m kw. Największe lokale i domy budowali inwestorzy indywidualni. Przeciętnie miały one blisko 145 m kw. W przypadku deweloperów metraż ten był znacznie mniejszy i wynosił 65,4 m kw. Spółdzielnie natomiast budowały lokale o 5,8 m kw. mniejsze. Wciąż jednak nawet mieszkania budowane przez te ostatnie podmioty są za duże względem potrzeb nabywców. W kwietniu zgłaszali oni bowiem chęć zakupu lokalu o średniej powierzchni około 51 m kw.

Paradoksalnie deweloperzy narażeni na dużą rynkową konkurencję budują więc mieszkania mniej przystające do potrzeb dzisiejszego nabywcy niż spółdzielnie. W przypadku tych pierwszych mieszkania oddawane do użytkowania są o 14 m kw. za duże. W spółdzielniach różnica ta jest o blisko połowę mniejsza. Trzeba jednak zauważyć, że budowę mieszkań dziś oddawanych do użytkowania rozpoczynano nierzadko dwa lata temu. Dostosowanie podaży do popytu następuje więc z dużym opóźnieniem.

fot. mat. prasowe

Zmiany wielkości mieszkań oddawanych do użytkowania

Zmiany wielkości mieszkań oddawanych do użytkowania


Coraz mniejsze lokale od deweloperów

Obserwując dane za ostatnich kilkanaście miesięcy można zauważyć, że deweloperzy oddają do użytkowania coraz mniejsze lokale. Obecna dynamika tego trendu wydaje się jednak niewielka. Można mieć jednak nadzieję na jej przyspieszenie jeszcze przed nowym rokiem. Trzeba bowiem pamiętać, że w wyniku kryzysu coraz więcej deweloperów zaczęło budować mieszkania o charakterystyce przystosowanej do potrzeb rynkowych. W efekcie większość teraz rozpoczynanych projektów plasuje się w segmencie popularnym. Dzięki temu nabywcy mogą znaleźć w sprzedaży mieszkania o relatywnie wysokim stosunku liczby pokoi do powierzchni lokalu. Problem jednak w tym, że wprowadzić się do nich będzie można dopiero za kilka czy kilkanaście miesięcy.

fot. mat. prasowe

Wielkość nowych mieszkań

Wielkość nowych mieszkań


Deweloperski spadek w kwietniu

W samym kwietniu mieszkania oddawane do użytkowania przez spółdzielnie miały przeciętną powierzchnię 61,6 m kw., co było wynikiem ponadprzeciętnym. W tym samym czasie deweloperzy ukończyli lokale o przeciętnej wielkości 65,1 m kw., czyli mniej niż średnia. Ponadto mieszkanie oddane do użytkowania przez deweloperów w kwietniu br. było o 8 m kw. mniejsze niż 12 miesięcy temu. Wynik ten można częściowo uznać, za efekt wysokiej bazy. Przez pierwsze cztery miesiące bieżącego roku deweloperzy oddawali bowiem lokale o jedynie 3,2 m kw. mniejsze niż w analogicznym okresie 2010 roku.

Zwrócić należy także uwagę na niecodzienny marcowy wynik budownictwa spółdzielczego. Zgodnie z danymi GUS przeciętna wielkość mieszkania oddawanego do użytkowania przez te podmioty wyniosła 81,1 m kw., czyli o 20 m kw. ponad średnią. Można to jednak uznać za wynik w pełni przypadkowy. W marcu spółdzielnie oddały do użytkowania jedynie 37 mieszkań.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: