eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek nieruchomości mieszkaniowych - analiza I kw. 2011

Rynek nieruchomości mieszkaniowych - analiza I kw. 2011

2011-06-01 10:49

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości mieszkaniowych 2011


fot. mat. prasowe

Liczba sprzedanych lokali mieszkalnych przez wybrane, wiodące na rynku firmy deweloperskie

Liczba sprzedanych lokali mieszkalnych przez wybrane, wiodące na rynku firmy deweloperskie

Jak podaje BGŻ, utrzymywanie się cen na stabilnych, a przy tym istotnie niższych niż rok wcześniej poziomach sprzyja wzrostowi popytu Wnioski te potwierdza analiza danych dotyczących sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w I kw. 2011 r. Skala zawieranych przez giełdowych deweloperów transakcji jest wysoka. Dla kilku deweloperów dwukrotnie wyższa względem lat poprzednich. Obecnie popyt na mieszkania jest silnie skorelowany ze stopniem dopasowania oferty do zainteresowania nabywców. Największy zaś dotyczy korzystnie zlokalizowanych mieszkań z segmentu popularnego.

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie (Oprac.: AM, Bank BGŻ; Źródło: Metrohous

Średni czas sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie (Oprac.: AM, Bank BGŻ; Źródło: Metrohouse S.A.)

Obserwowany wzrost popytu widoczny jest pośrednio również w spadku przeciętnego okresu oczekiwania na sprzedaż nieruchomości. Pomimo z reguły sezonowego wzrostu czasu sprzedaży nieruchomości w pierwszych miesiącach roku, w styczniu i lutym 2011 r. kategoria ta odnotowała wartość poniżej 90 dni i była ona najniższą od początku 2009 r. Agencja Metrohouse podaje, że wśród przeprowadzonych za ich pośrednictwem transakcji, podobnie jak przeciętnie w 2010 r., ok. 44 % stanowiły mieszkania dwupokojowe. Ponadto informuje ona, że największym zainteresowaniem cieszą się dwie grupy mieszkań: lokale w budynkach z lat 70-tych (wielka płyta) i lokale w budynkach wybudowanych po 2000 r. (po 38 %). BGŻ oczekuje, że tendencja spadku okresu oczekiwania na sprzedaż mieszkania może utrzymać się jeszcze tylko kilka miesięcy. Wraz z napływem dużej liczby nowych inwestycji na rynek, opisywana statystyka będzie się pogarszała.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość kredytów udzielonych w programie RnS (Oprac.: AM, Bank BGŻ; Źródło: BGK)

Liczba i wartość kredytów udzielonych w programie RnS (Oprac.: AM, Bank BGŻ; Źródło: BGK)

Zapowiedzi wprowadzenia zmian w rządowym programie „Rodzina na swoim” niewątpliwie wpłynęły na popyt na nieruchomości. Informacje o wycofaniu nieruchomości z rynku wtórnego z programu z jednej strony mogło wpływać na obniżanie cen ofertowych takich nieruchomości, z drugiej jednak istotnie oddziaływało na wzrost popytu, a tym samym na skrócenie czasu oczekiwania na sprzedaż lokalu. Od początku trwania programu „Rodzina na swoim” niewiele ponad 67,7 tys. gospodarstw domowych zaciągnęło kredyt z dopłatą na łączną kwotę ok. 10,6 mld zł. W samym I kw. 2011 r. przyznano ich ponad 12,2 tys., na łączna kwotę 2,6 mld złotych.

Oznacza to silny roczny wzrost zarówno wolumenów jak i łacznej wartości tego typu kredytów. Jest to szczególnie widoczne w przypadku rynku wtórnego w dużych miastach, gdzie wolumen wzrósł o 83,4 %, a wartość udzielanych kredytów o 106 % (wzrost szybszy odpowiednio o 15,8 pp. I 27,7 pp. niż w przypadku rynku pierwotnego). W odniesieniu do całego kraju średnia wartość transakcji wzrosła o 6,9 % r/r w przypadku rynku pierwotnego i o 14,4% w przypadku rynku wtórnego. Różnice w rocznych zmianach wielkości popytu wynikają ze wzrostu zainteresowania preferencyjnym kredytem oraz zwiększeniem limitów cenowych, zaś szybciej wzrastająca popularność mieszkań z rynku wtórnego może być efektem zapowiadanych w styczniu 2011 r. propozycji zmian w programie.

fot. mat. prasowe

Roczne dynamiki liczby i wartość kredytów udzielonych w programie RnS w odniesieniu do rynku pierwot

Roczne dynamiki liczby i wartość kredytów udzielonych w programie RnS w odniesieniu do rynku pierwotnego i wtórnego (Źródło: BGK)


Zainteresowanie kredytem z dopłatą będzie w ciągu najbliższego 1,5 roku zmieniało się dynamicznie wraz z wdrożeniem kolejnych modyfikacji wynikających z zapowiedzianej przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacji ustawy. Zapowiadane na początku roku zmiany dotyczące m.in. wyłączenia rynku wtórnego są jeszcze modyfikowane i ciężko jest wskazać jakie ostatecznie zostaną wprowadzone. Pewnym wydaje się natomiast jego całkowite wygaszenie RnS z dniem 1 styczna 2012 r. – podaje BGŻ.

poprzednia  

1 ... 4 5 6 ... 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: