eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaTydzień 36/2002 (02-08.09.2002)

Tydzień 36/2002 (02-08.09.2002)

2002-09-09 08:11

  • Planowany przez wicepremiera G. KOŁODKĘ deficyt budżetowy na rok 2003 ma wynieść 38-39 mld zł (zamiast 43mld zł- proponowanych wcześniej przez Marka Belkę).

  • Kolejny raz obniżono prognozę średniorocznej inflacji w 2003 roku. Tym razem z 3 % do 2,3 %.

  • Wg informacji z MF nie będzie w przyszłym roku czwartego progu podatkowego - mówiło się o progu 12%.

  • UE krytycznie oceniła polski program zmian w hutnictwie. Sugeruje się dalszą obniżkę zatrudnienia (o 2-3 tys.) oraz dalszą obniżkę mocy produkcyjnych (dotychczas planowano 8 mln. ton)

  • Kontynuowane są negocjacje między niemieckim koncernem energetycznym E.ON, a MSP na temat zakupu większościowego pakietu zakładów energetycznych tzw. G8

  • W najbliższych dniach spodziewana jest decyzja w sprawie sprzedaży większościowego pakietu Rafinerii Gdańskiej. Kandydatami są PKN-ORLEN i konsorcjum ROTCH+LUKOIL.

  • Były premier (a obecnie jeden z dyrektorów EBOiR) Jan Krzysztof BIELECKI przewiduje, że po wejściu do Unii wzrost gospodarczy w Polsce spadnie. Jego zdaniem wyraźne korzyści będą widoczne dopiero po kilku latach.

  • Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Górskiej przedstawiciele Polski, Czech, Słowacji i Węgier postanowili, że referenda w sprawie wejścia do UE odbędą się na wiosnę 2003 roku.

  • Analitycy UBS Warburg twierdzą, że liczba użytkowników telefonów komórkowych wzrośnie pod koniec 2002 roku do 34%, z 25,7% w porównaniu z rokiem ubiegłym.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

W Krynicy odbywa się kolejne FORUM EKONOMICZNE. To dobra inicjatywa posiadająca wieloletnią tradycję, a sprzyjająca wymianie poglądów, prezentacji doświadczeń i nawiązywaniu kontaktów.

Na tę konferencję pod kierunkiem Dariusza ROSATIEGO został opracowany dokument pt. "Nowa Europa. Raport z transformacji". Ukazuje on jakimi drogami poszły kraje środkowej i południowo- wschodniej EUROPY i na jakim etapie są obecnie ich gospodarki. Pokazuje jak duże dysproporcje powstały między 27 krajami ze środkowej i południowo- wschodniej Europy w rezultacie przyjętych różnych koncepcji transformacji, ale i w wyniku różnej konsekwencji w realizacji przemian.

Pokazuje on jak odbiło się to na dysproporcjach we wzroście gospodarczym, stabilności politycznej oraz inwestycjach zagranicznych. Raport wskazuje na ESTONIĘ i SŁOWENIĘ jako liderów reform przeprowadzonych w minionym dziesięcioleciu w tym rejonie EUROPY. Podkreśla jak duże postępy poczyniła ostatnio Rosja (to jej trzeci rok z kolei, w którym notuje nadwyżkę budżetową, a wzrost PKB rzędu 5%).

Raport omawia też złożoną sytuację gospodarczą w Polsce, Węgrzech i Czechach. Te kraje mają podobnie wysoki deficyt budżetowy, trudną sytuację na rachunku obrotów bieżących i niski wzrost gospodarczy.

Raport szkicuje prognozę rozwoju sytuacji gospodarczej uwzględniając obecnie realizowane koncepcje integracyjne. Optymizm wynikający z kończenia się etapu negocjacji przedakcesyjnych raport tonuje przedstawieniem zagrożeń (np. brak zgody obecnych członków UE w sprawach wielkości budżetu unijnego, pomocy finansowej nowym członkom, dotacji w rolnictwie itp.).

Przestrzega, że jeśli proces rozszerzenia UNII zatrzyma się na przyjęciu obecnych kandydatów, to w Europie Wschodniej może powstać nowa linia podziału na kraje bogate i biedne, co może być w przyszłości zagrożeniem dla stbilności tego regionu.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: