eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolskie kobiety a kupno samochodu

Polskie kobiety a kupno samochodu

2011-06-02 12:15

Przeczytaj także: Kobiecy samochód 2013


- Kiedy jeździmy dużo samochodem, kupując używany samochód zwróćmy uwagę na jego przebieg. Jeśli nie chcemy wydawać dużych pieniędzy na paliwo, powinnyśmy wybrać samochód małolitrażowy. Ale niekoniecznie mała pojemność silnika oznacza mniejsze spalanie. Np. mercedesowski 2-litrowy silnik diesla, ze 140 km pod maską przy spokojnej jeździe na trasie potrafi spalić zaledwie 4.8l/100km, czyli jest ekonomiczny i dość dynamiczny – radzi Dorota Paluch.

Dla bezpieczeństwa zwróćmy uwagę, czy samochód ma np. ABS i system kontroli trakcji – bardzo pomocny w wyprowadzeniu samochodu z poślizgu. Gdy na pokładzie naszego samochodu często pasażerem jest dziecko w foteliku, dobrze wybrać samochód 5-cio drzwiowy. Wsiadanie i wysiadanie dziecka lub wkładanie fotelika do tyłu samochodu w trzydrzwiowym aucie, może być uciążliwe. Poza tym, przednie drzwi w trzydrzwiowym samochodzie są dłuższe (od tych w 5-cio drzwiowym) i czasem potrzeba więcej miejsca na parkingu, aby spokojnie wyjąć dziecko z tylnej kanapy.

Jak wybrać auto dla siebie?

Ponieważ kobiety dużo rozmawiają przez telefon, ciekawym rozwiązaniem, które coraz częściej znajduje się w samochodach jest fabrycznie zamontowany system głośnomówiący. Dość istotnym wyposażeniem samochodu, kiedy za oknem mamy 30 stopni C, jest również klimatyzacja. Ważna kwestia tyczy się również zawieszenia.

- Wiele samochodów jest troszkę „usportowionych” poprzez obniżenie zawieszenia, oraz założone duże felgi z oponami o niskim profilu. Taki samochód wygląda bardzo ładnie, ale nie jest zbyt komfortowy. Jeżdżąc po naszych dziurawych, usłanych studzienkami drogach może nam to przeszkadzać, natomiast twarde, sztywne zawieszenie lepiej trzyma się drogi w zakrętach. Samochodem o niskim zawieszeniu mamy też ograniczoną możliwość parkowania blisko wysokich krawężników, dojeżdżając możemy sobie uszkodzić zderzak – wyjaśnia ekspertka ProfiAuto.pl. Kolejne pytanie, które powinna sobie zadać każda pani kupująca samochód to jaką wybrać skrzynię: manualną czy automatyczną? Mężczyźni uważają, że automat jest dla kobiet.

- I niech sobie tak myślą, co tam. Prowadzenie samochodu w automacie jest naprawdę bardzo wygodne. Stojąc w korku nie musimy męczyć lewej nogi, wciskając ciągle sprzęgło. A ruszając pod górkę, samochód nie ucieknie nam do tyłu. Jeśli chodzi o światła w samochodzie, to polecam lampy ksenonowe, które zdecydowanie lepiej oświetlają drogę. Co prawda, żarówki do ksenonów są sporo droższe, ale ich żywotność zdecydowanie dłuższa, liczona w tysiącach godzin – mówi Dorota Paluch.

Ekonomiczny, nie znaczy tani

Samochód ekonomiczny nie oznacza wcale niskiej ceny jego zakupu. Dotychczas - dopóki cena ropy nie zrównała się z ceną benzyny - mówiło się, że bardziej ekonomiczne są samochody z silnikiem diesla, które są droższe w zakupie od samochodów benzynowych.

- Myślę, że „ekonomiczność” samochodu to raczej koszty jego użytkowania, a nie koszt zakupu. Tak naprawdę kupując samochód, zazwyczaj przeznaczamy jakąś kwotę na jego zakup i w tej cenie szukamy samochodu, który spełni nasze oczekiwania. A samochody ekonomiczne dla ich właściciela to te, które służą nam długo, bez większych awarii, te które nie „pożerają” paliwa i naszego portfela na deser, oraz te, których części eksploatacyjne jak klocki, tarcze, olej itp. nie są zbyt drogie – mówi ekspertka ProfiAuto.pl.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: