Firmy w Europie Środkowej: nastroje I kw. 2011
2011-06-02 12:00
Przeczytaj także: Firmy w Europie Środkowej: nastroje III kw. 2010
fot. mat. prasowe
Ogólne perspektywy finansowe firm
Ogólne perspektywy finansowe firm
W Polsce, która jest największym rynkiem wśród badanych gospodarek, tylko 3% dużych przedsiębiorstw wydało 3% i więcej swojego obrotu na badania i rozwój (B+R) w 2010 roku. „Nie jest to zbyt zachęcający wynik z perspektywy szans na szybkie podnoszenie pozycji konkurencyjnej zarówno polskich przedsiębiorstw jak i całej gospodarki. Tak niskie zainteresowanie inwestycjami w B + R nie pomaga w przyciąganiu zagranicznych inwestycji. Czechy i Chorwacja są przykładem krajów, które wprowadziły szereg instrumentów (m.in. podatkowych) wspierających prowadzenie takiej działalności” – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner Deloitte, Lider R&D and Government Incentives w Europie Środkowej. Choć badana kadra kierownicza ma świadomość wagi B+R w budowaniu przewagi na rynku, nie deklaruje wzrostu nakładów na nie w perspektywie najbliższych 5 lat.
fot. mat. prasowe
Przewidywane roczne wydatki na B+Rw ciągu najbliższych 5 lat
Przewidywane roczne wydatki na B+Rw ciągu najbliższych 5 lat
„Badania i Rozwój są kluczowym elementem w budowaniu konkurencyjności polskiej gospodarki w regionie. Ogromne znaczenie będzie mieć tu długofalowa strategia państwa zmierzająca do konsekwentnego wspierania tego typu działalności w przedsiębiorstwach. Odwrócenie proporcji w nakładach na B+R po stronie sektora publicznego i prywatnego będzie miało wpływ na uwolnienie potencjału innowacyjnego. Konieczne jest także stworzenie strategii wspierania innowacyjności „skrojonej na miarę” poszczególnych firm, między innymi w zależności od sektora, w którym funkcjonują” – podkreśla Magdalena Burnat-Mikosz z Deloitte.
Informacje o badaniu
Indeks Deloitte jest oparty na badaniu opinii i oczekiwań prezesów największych firm w regionie Europy Środkowej. Ma on na celu umożliwienie sondażu nastrojów panujących wśród biznesmenów w regionie i pozyskanie opinii osób kształtujących nie tylko wyniki finansowe firm, ale również oblicza lokalnych gospodarek. Wielkość próby: respondentami byli prezesi 183 największych firm działających w krajach objętych badaniem. Kraje objęte badaniem: Polska, Czechy, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Słowacja. Firma Deloitte opublikowała wyniki pierwszego Business Sentiment Index we wrześniu 2009 r.

1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl