Tydzień 37/2002 (09-15.09.2002)
2002-09-16 08:12
- Minister finansów przewiduje, że wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku co najmniej 1,2% PKB i będzie wyższy niż planowano.
- Rząd podwyższył stopę wzrostu gospodarczego na 2003 rok z 3,1% do 3,5%.
- W komisji rządowej trwają dalsze prace nad projektem ustawy wprowadzającej tzw. abolicję podatkową i zeznania majątkowe.
- W ciągu roku liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach spadła o 2,8%.
- Eksperci przewidują sierpniową inflację na poziomie 1,2% oraz wrześniową obniżkę stóp o 50pkt.
- Sierpniowe bezrobocie utrzymało się na poziomie 17,4%, prognoza na grudzień wynosi 18% (na początku roku - ok. 20%)
- Elektrim zgłosił wniosek o upadłość.
- Upadł Clif- jedna z czołowych firm leasingowych.
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
Na początku roku USA wprowadziły cła zaporowe na import wyrobów stalowych, łamiąc przy tym reguły obowiązujące w ramach WTO. Po zamknięciu rynku amerykańskiego powstała na światowym rynku spora nadwyżka stali.
Część z niej pojawiła się na rynku europejskim, zagroziło to także destabilizacją na rynku unijnym. KOMISJA EUROPEJSKA jako reakcję na decyzję amerykańską podjęła kroki ochronne wprowadzając kontygenty i cła.
Po długich rozważaniach polski rząd wprowadził podobne rozwiązania. W tym przypadku podstawą prawną , na której oparto decyzję była ustawa o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny.
Zastosowana forma ochrony to reakcja na szkody jakie zaczął ponosić polski przemysł stalowy. Stwierdzono wyraźny wzrost importu i jego negatywny wpływ na wielkość sprzedaży krajowych wyrobów.
Krajowi producenci mając mniejsze przychody i gorsze wyniki ekonomiczne stanęliby wobec konieczności redukcji zatrudnienia, co w kontekście wysokiego już bezrobocia w kraju zaniepokoiło rząd..
Decyzją rządową ustalono kontyngent, a cło ponad ten kontyngent nałożono na 10 grup wyrobów. Kontyngent określono jako średnią ilości dotychczasowego importu wyrobów stalowych na polski rynek z ostatnich trzech lat plus ok. 10% danego produktu. Cło na wyroby w ilości przekraczającej kontyngent ustalono w zakresie 11%-25%.
Decyzja rządowa ma obowiązywać przez 200 dni. Zapowiedziano też przeprowadzenie analiz, które pozwolą na podjęcie decyzji, jakie wyroby winny podlegać ochronie przez dłuższy okres (mówi się o czterech latach).
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy