eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 22/2011

Europa: wydarzenia tygodnia 22/2011

2011-06-05 08:10

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 21/2011

  • Grecki rząd dokonał kolejnych cięć wydatków o wartości 6,4 mld euro, by zmniejszyć swój deficyt w tym roku. Zrobił to, bo liczy, że w zamian dostanie dodatkowe kredyty pomocowe. Cięcia obejmują m.in. obniżenie pensji minimalnej młodych Greków (do 25. roku życia) o ok. 20 proc., podwyżkę podatku od nieruchomości oraz anulowanie większości odliczeń podatkowych m.in. z racji leczenia u prywatnych lekarzy (skala tych zmian jest na razie jest poufna). Grecja liczy na zwolnienie kolejnej transzy 12 mld euro kredytu od UE-MFW
  • Według szefa EBC w strefie euro potrzebna jest centralna instytucja zarządzająca finansami unii walutowej. Przedstawił on swoją wizję silnie zintegrowanej Unii, lepiej dającej sobie radę z kryzysami, reprezentującej strefę euro na międzynarodowych forach i pełniącej rolę instytucji nadzorującej finanse. Szef EBC sugeruje też upoważnienie Unii do prawo weta, w przypadku uchwalania „niebezpiecznego” budżetu. Koncepcja ciekawa, jednak dziś niezgodna z unijnymi traktatami.
  • Grecja negocjuje wstępny plan nowej pomocy w wysokości 65 mld euro. Agencja Moody's kolejny raz obniżyła rating Grecji o trzy stopnie z poziomu B1 do Caa1 przy pozostawieniu perspektywy negatywnej (tzn. do poziomu Argentyny w 2001 r., na kilka miesięcy przed bankructwem...).
  • Białoruś zwróciła się o pożyczkę do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W najbliższych dniach ma otrzymać potwierdzenie pożyczki od Związku Euroazjatyckiego. Musi jednak potwierdzić gotowość do prywatyzacji firm gazowych, rafinerii, zakładów chemicznych, fabryk ciężarówek.
  • Niemiecki rząd zdecydował o wyłączeniu wszystkie elektrowni atomowych do 2021 r. , chociaż początkowo planowano, że będą mogły działać do 2030 r. Analitycy przewidują, że hurtowe ceny prądu wzrosną o 30 proc., a decyzja ta będzie kosztowała niemiecki budżet ok. 33 mld euro. Równocześnie przyjęto, że do 2020 r. zwiększy się udział energii odnawialnej w zużyciu prądu w Niemczech z obecnych 17 do 35 proc.
  • Centralny bank Białorusi kolejny raz podwyższył stopy procentowe o 2 pkt. proc., do 16 proc. Celem jest przeciwdziałanie inflacji. Według rządowych prognoz w tym roku inflacja wyniesie od 7,5 do 8,5 proc.
  • W Europie wykryto liczne przypadki zakażenia pałeczką okrężnicy EHEC (zmarło 17 osób). Najwięcej przypadków wykryto w Niemczech. Konsekwencją jest zakaz importu świeżych warzyw pochodzących z Unii Europejskiej do Rosji. Ucierpi też Polska, bo np. ok. 30 proc. pomidorów, jest kierowanych na rynek rosyjski, a w przypadku ogórków jest to 11 proc.
  • Zgromadzenie Narodowe Francji (niższa izba francuskiego parlamentu) zakazała poszukiwania i eksploatacji złóż w łupkach przy wykorzystaniu metody szczelinowania hydraulicznego. Mówi się jednak, ze senat może dopuścić tę metodę "w celach naukowych".

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Wczoraj nieoficjalne źródła podały, że Unia Europejska zaczęła intensywne prace nad nowym pakietem finansowym dla zadłużonej Grecji, który umożliwi wypłatę środków w przyszłym miesiącu i oddali widmo bankructwa kraju. Wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy zagroził, że wstrzyma wypłatę swojej części z piątej transzy pożyczki dla Grecji(3,3 mld euro z 12 mld euro), jeśli UE nie zagwarantuje finansowania dla kraju na 2012 rok. Rozpoczęte prace nad projektem drugiego programu pożyczkowego w wysokości 65 mld euro oznaczają, że powoli realizuje się jedyny realny scenariusz pomocy dla Grecji w obecnym otoczeniu rynkowym.

Poprawę sytuacji wokół strefy euro najlepiej widać po notowaniach euro, które umocniło się względem dolara do najwyższego poziomu od trzech tygodni (1,4405), a wobec franka zyskało 0,8 proc. Dziś dodatkowym wsparciem dla unijnej waluty stał się artykuł w Wall Street Journal, według którego Niemcy są gotowe pójść na ustępstwa przy ustalaniu warunków pomocy dla Grecji i wycofać żądania o częściowe przeprofilowanie greckiego długu. Przychylność Niemiec dla nowego pakietu jest o tyle istotna, że ostatnio coraz głośniejszy sprzeciw dla wydawania kolejnych miliardów euro na rzecz europejskich bankrutów podnoszono w parlamentach niemieckim, holenderskim i fińskim. Nowy projekt pomocy dla Grecji (w który wchodzą zabezpieczone pożyczki oraz pomoc i nadzór UE nad prywatyzacją) nie oznacza automatycznego przyznania wsparcia, jednak dla unijnej waluty powinien przynieść systematyczne wygaszanie negatywnej presji. Eurodolar po przełamaniu istotnej strefy oporu w okolicach 1,4350-1,4366 ma szansę kontynuować wzrosty w kierunku 1,45.

Lepsze nastroje w Europie powinny przełożyć się na poprawę sytuacji na rynku złotego. Ostatnie osłabienie polskiej waluty wynikało z reakcji na sytuację zewnętrzną, toteż stabilizacja nastrojów pozwoli złotemu na aprecjację do poziomów sprzed dwóch tygodni. Pierwsze silna bariera dla pokonania na parze EUR/PLN to 3,95 i dopiero trwałe jej złamanie da szanse na mocniejszy spadek kursu w tym tygodniu. Złoty więcej może zyskać na parach crossowych względem dolara, franka i funta w wyniku umocnienia euro wobec tych walut.

We wtorkowym kalendarzu na pierwszy plan wysuwa się raport o dynamice polskiego PKB w pierwszym kwartale (prog. 4,4 proc. r/r). Dobry wynik może być wsparciem dla złotego podczas dzisiejszej sesji. Z Eurolandu ważne będą wstępne szacunki inflacji za maj, gdzie oczekuje się stabilizacji wskaźnika HICP na poziomie 2,8 proc. r/r. Wyższy odczyt będzie rodził spekulacje o szybszym zacieśnianiu polityki pieniężnej przez ECB i przełoży się na umocnienie euro. Po południu z USA napłyną odczyty: indeks cen domów S&P Case-Schiller, Chicago PMI oraz wskaźnik zaufania konsumentów. Szczególnie dwa ostatnie będą istotne dla kształtowania się nastrojów rynkowych w drugiej części dnia.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: