Świat: wydarzenia tygodnia 22/2011
2011-06-05 08:16
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 21/2011
- Agencja Moody’s przestrzegła, że rating kredytowy USA może zostać obniżony. Podobne stanowisko zaprezentowała wcześniej Standard & Poor’s. Informacja miała wpływ na notowania dolara.
- Brytyjska organizacja pozarządowa Oxfam (analizuje procesy rozwoju gospodarczego i społecznego w krajach najbiedniejszych, prognozuje, że do 2030 roku średni koszt upraw wzrośnie o 120-180 proc. Sugeruje też „weryfikację systemu zarządzania żywnością w związku ze skutkami zmian klimatycznych, rosnącymi cenami produktów spożywczych oraz brakiem dostępu do ziemi, wody i energii.
- Boston Consulting Group opublikowali raport o stanie bogactwa na świecie. Wynika z niego, że wartość majątku ludzi na świecie (gotówka, inwestycje w fundusze inwestycyjne, akcje czy obligacje, a także dobra luksusowe i nieruchomości) wzrosła w zeszłym roku o ponad 9 proc. do 121,8 bln USD. Według prognoz BCG w 2015 r. globalny majątek wzrośnie do 161,9 bln USD.
- W lutym 2011 roku ragencja Moody's obniżyła rating Japonii do poziomu Aa2. Teraz Moody's. Teraz wyraziła obawę, czy japoński rząd będzie w stanie będzie w stanie skutecznie uporać ze wzrastajacym zadłużeniem kraju. Poinformowała, że zamierza dokonać przeglądu japońskiego zadłużenia...
- Wzrost gospodarczy Indii w pierwszym kwartale wyniósł 7,8 proc. r/r. (w kwietniu 8,66 proc.). Rząd i bank centralny liczą na wyhamowanie inflacji w ciągu roku do 6 proc.
- W wyniku powodzi i cyklonów PKB Australii spadło tu w I kw. o 1,2 proc. kw/kw. To najgorszy wynik od dwóch dekad.
- Stany Zjednoczone pomogą Rosji w jej staraniach o pełne członkostwo w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
- W chińskich prowincjach susza niszczy uprawy, to najgorsza tego typu katastrofa naturalna od stu lat. Obniża się także poziom wody w zbiorniku przy Tamie Trzech Przełomów, oraz poziom wód na rzece Jangcy, ograniczając transport. Szacuje się, że susza dotknęła już ponad 35 mln osób w pięciu prowincjach Chin. Oprócz Tamy Trzech Przełomów realizowany jest system kanałów nawadniajacy północne Chiny. Cały projekt ma kosztować 62 mld USD.
- Według amerykańskiego Departamentu Pracy stopa bezrobocia w USA w maju wyniosła 9,1 proc. (9,0 proc. w kwietniu).
- Trwa rywalizacja o stanowisko szefa MFW po dymisji Dominique'a Strauss-Kahna. Głównym kandydatem jest minister finansów Francji Christine Lagarde. Jej konkurentem jest Agustin Carstens z Meksyku- szef Bank of Mexico, a wcześniej w latach 2003 do 2006 r. z pełnił funkcję wiceszefa MFW. Kraje grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) także zgłosiły swoje zainteresowanie we wpływaniu na ten wybór i żądają nowej procedury wyboru szefa MFW i odejścia od tradycji powoływania na to stanowisko Europejczyka.
- Szacuje się, że arabskie kraje Północnej Afryki po zmianie systemu mogą otrzymać ok. 20 mld USD (nowe pożyczki i umorzenia starych długów. Pożyczki zostałyby udzielone przez międzynarodowe instytucje finansowe oraz przez członków G8.
- Po Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Turcji także Arabia Saudyjska uruchamia program rozwoju energetyki atomowej. Zamierza w ciągu 20 lat 16 reaktorów atomowych kosztem 80 mld dol. Analitycy typują koncerny amerykańsko-japoński Westinghouse i GE Hitachi jako tych, którzy będą realizować ten kontrakt.
- Konsekwencją zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC (zmarło 17 osób) jest zakaz importu świeżych warzyw pochodzących z Unii Europejskiej do Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ucierpi też Polska, bo np. ok. 30 proc. pomidorów, jest kierowanych na rynek rosyjski, a w przypadku ogórków jest to 11 proc.
- Koncerny amerykańsko-japoński Westinghouse i GE Hitachi mają szansę budowy elektrowni atomowej na Litwie. W dniach 12-13 odbędzie się referendum w sprawie rozwoju energetyki jądrowej we Włoszech.
- Toyota wychodzi z kryzysu po skutkach trzęsienia ziemi i tsunami. Już w czerwcu koncern będzie już w 90 proc. wykorzystywać potencjał swoich krajowych fabryk, w 70% w USA i w 100% w Europie.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
Krótkoterminowa korekta na rynku towarowym wydaje się kończyć. Podrożała miedź, ropa, metale szlachetne. Powiększają się oczekiwania inflacyjne a problemy na europejskim rynku długu nie są rozwiązane a w ostatnich dniach nastąpiła ich eskalacja. W Stanach Zjednoczonych trwa w najlepsze drukowanie pieniędzy w ramach programu luzowania ilościowego. Nie wykluczone, że nie dojdzie do trzeciego etapu QE. O podwyżce stóp procentowych Fed na razie nie chce mówić.
Ceny złota i srebra rosną już trzeci z kolei dzień. Od 17 maja do dzisiejszego szczytu złoto podrożało o 20 dolarów za uncję a srebro o 3 dolary. Oznacza to wzrost ceny złota o 1,3 proc. oraz o 9 proc. w przypadku srebra.
Jan Mazurek
Główny Analityk
Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy