55% blogerów to kobiety, a najliczniejszą grupę wśród twórców blogów stanowią osoby z wyższym wykształceniem, mające od 25 do 30 lat. Jednocześnie 33% blogerów uważa się za dziennikarzy. To tylko niektóre wnioski wypływające z badań przeprowadzonych przez Marka Jeleśniańskiego, autora bloga eredaktor.pl.
Przeczytaj także:
Najpopularniejsze blogi w polskim Internecie
Ponad połowę blogerów w Polsce stanowią osoby między 21 a 30 rokiem życia. Ponadto 30% osób biorących udział w badaniu zadeklarowało, że ma wykształcenie magisterskie, a 43% – że pracuje zawodowo i nie kontynuuje nauki. W przypadku internautów odwiedzających blogi – 12 proc. osób uczestniczących w badaniu ma wykształcenie wyższe niż magisterskie, a magisterskie – blisko 26 proc. Nikt spośród uczestników badania nie zadeklarował wykształcenia niższego niż podstawowe, a grupa osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym jest bardzo nieliczna (zarówno wśród blogerów, jak i czytelników blogów mniej niż 1 proc.).
– Na bazie wyników badań można stwierdzić, że blogowanie jest domeną osób stosunkowo młodych, wykształconych, rozpoczynających karierę. Nie powinno być utożsamiane z działalnością nastolatków. Z resztą osoby mające mniej niż 16 lat stanowią jedynie 5% blogerów – powiedział Marek Jeleśniański, autor badań.
Wśród autorów, jak i czytelników blogów przeważają kobiety. Bloga prowadziło niemal 55 proc. kobiet uczestniczących w badaniu, a czytało je blisko 51 proc. (Jak wynika z badao przeprowadzonych przez SMG/KRC NetTrack kobiety stanowią 50-proc. grupę wśród internautów.)
Zdecydowana większość blogerów (45%) mieszka w dużych miastach, powyżej 500 tys. mieszkańców. Są to osoby obeznane z Internetem, korzystające z niego powyżej 5 lat (94%), obecnie codziennie (99%).
Jak wynika z badania, zarówno blogerzy, jak i osoby odwiedzające blogi to osoby obeznane z Internetem, korzystające z tego medium zazwyczaj od ponad pięciu lat, obecnie codziennie. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że ankieta była przeprowadzana w Internecie, a jej wypełnienie wymagało pewnych technicznych umiejętności – w rzeczywistości grupa osób o krótszym stażu lub korzystających z Internetu rzadziej niż codziennie może być lekko niedoszacowana.