Najpopularniejsze wirusy - XI 2004
2004-12-09 00:01
Miniony miesiąc był stosunkowo spokojny, jeśli chodzi o wirusy komputerowe. Mimo iż nie odnotowaliśmy większych epidemii, pojawiły się kilkakrotnie powody do niepokoju, jak odkrycie robaków Sober.I i Tasin, rozprzestrzeniających się głównie za pośrednictwem poczty elektronicznej. Po raz szósty na pierwszym miejscu nadal utrzymał się Downloader.GK jako najbardziej aktywny trojan ostatnich tygodni.
Przeczytaj także: Najpopularniejsze wirusy - VIII 2004
Według danych odnotowanych przez skaner antywirusowy Panda ActiveScan, to właśnie Downloader.GK był odpowiedzialny za większość złośliwych ataków zarówno w Polsce, jak i na świecie. W naszym kraju spowodował ponad 23% wykrytych infekcji, nieco mniej niż w zeszłym miesiącu, ale nadal znacząco zapamiętali go użytkownicy.Na drugim miejscu uplasowała się Mhtredir.gen – rodzina koni trojańskich, rozprzestrzeniających się za pośrednictwem istniejącej luki systemowej. Jest to grupa szczególnie niebezpieczna dla użytkowników posiadających uprawnienia administratora, gdyż „złośliwy” kod może uzyskać pełny dostęp do składników i zasobów całego systemu.
Citifraud.A zajął trzecie miejsce w Polsce a piąte na świecie, jeśli chodzi o ilość infekcji. Pojawił się na początku listopada i jest trudno rozpoznawalny, gdyż nie wyświetla żadnych komunikatów ani ostrzeżeń. Kieruje użytkownika na fałszywą stronę WWW banku internetowego, stworzoną w celu kradzieży haseł dostępu do kont bankowych osób zaatakowanych przez tego wirusa. W Polsce odnotowano znaczną jego aktywność na nieco ponad 6% komputerów.
Netsky.P, odkryty w marcu tego roku wykorzystujący słabe zabezpieczenie Internet Explorer bez zainstalowanych krytycznych aktualizacji oraz Mabutu.A, rozprzestrzeniający się za pośrednictwem poczty zajęły odpowiednio trzecie i czwarte miejsce w rankingu na świecie. Co ciekawe w Polsce nie wystąpiły w ogóle w pierwszej dwudziestce.
Wnioski, jakie nasuwają się po analizie niniejszego rankingu są następujące:
Zwiększyła się aktywność robaków oraz trojanów. Porównując poprzedni miesiąc ten trend jest wyraźnie kontynuowany, z przewagą aktywności robaków, takich jak Mabutu.A
Zaznacza się wyraźnie tendencja do wykorzystywania złośliwych kodów w celach zarobkowych. Na dziesięć wirusów występujących w rankingu aż siedem może zostać wykorzystanych w celach kradzieży pieniędzy z internetowych kont bankowych. Jest to możliwe poprzez kradzież danych dostępowych, uzyskiwanie pełnej kontroli nad komputerem użytkownika czy sprzedaż wcześniej uzyskanych danych personalnych.
Głównym zagrożeniem są wykorzystywane nadal słabe punkty oprogramowania. Pięć wirusów z rankingu listopadowego aktywuje się dzięki licznym lukom systemowym, jakie występują w oprogramowaniach. Biorąc pod uwagę iż najczęściej nie są one wykrywane od razu, a tempo tworzenia nakładek pozostawia wiele do życzenia, stało się to główną przyczyną rozprzestrzeniania się złośliwych wirusów. Jeśli już nawet powstaje nowa wersja oprogramowania, należy wziąć pod uwagę iż użytkownicy nie aktualizują regularnie swoich systemów.
Poniżej prezentujemy ranking najczęściej występujących wirusów w Polsce i na świecie:
POLSKA
(Wirus - % infekcji)
Trj/Downloader.GK 23,13
Exploit/Mhtredir.gen - 10,45
Trj/Citifraud.A - 6,82
W32/Bagle.BC.worm - 6
Trj/StartPage.FH - 5,1
Trj/Harnig.N - 4,43
W32/Sasser.ftp - 3,88
VBS/Redlof.A - 3,78
W32/Gaobot.gen.worm - 3,23
Trj/Downloader.GK - 2,99
ŚWIAT
(Wirus - % infekcji)
Trj/Downloader.GK - 19,46
Exploit/Mhtredir.gen - 6,86
W32/Netsky.P.worm - 4,71
W32/Mabutu.A.worm - 4,62
Trj/Citifraud.A - 4,33
W32/Sasser.ftp - 3,54
W32/Gaobot.gen.worm - 3,27
Trj/StartPage.FH - 3,05
W32/Bagle.BC.worm - 2,98
Trj/Qhost.gen - 2,93
Warto podkreślić, że w rankingu oprócz wspomnianych wirusów, jakie sprawiły nam w tym miesiącu kłopoty pojawił się ponownie Bagle.BC. Okazuje się że użytkownicy nadal mają problem z prostym, jakby się zdawało robakiem internetowym. Czyżby zmalała ostatnio nasza czujność?
Przeczytaj także:
Ransomware: trojan Koler wyłudza okup
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl